Hubári pozor, vo vojenských lesoch je stále nevybuchnutá munícia, natrafiť môžete aj na hliadky (rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Jurica
Ján Jurica, generálny riaditeľ Vojenských lesov a majetkov SR. Foto: www.vlm.sk.
Tento článok pre vás načítala AI.

Generálny riaditeľ Vojenských lesov a majetkov SR Ján Jurica v rozhovore pre agentúru SITA upozornil na nástrahy vojenských lesov a možné sankcie za vstup do vojenských obvodov.

Aký je rozdiel medzi bežným a vojenským lesom ?

Vojenské lesy sa nachádzajú vo vojenských výcvikových priestoroch. Je tam vojenský režim, cvičia tam ozbrojené sily a ozbrojené zložky. To znamená, že je tam aj špeciálny režim vstupu, ktorý upravuje zákon o vojenských obvodoch. Ten hovorí o tom, kto môže vstupovať do lesov, na akú dobu a za akým účelom.

Môžu do vojenského lesa vstupovať hubári?

V roku 2010 sa novelizoval zákon o vojenských obvodoch, ktorý upravuje možnosť všetkým občanom vstupovať do vojenského obvodu, a to maximálne do 24 hodín bez povolenia vydávaného ministerstvom obrany.

Občania sú povinní si sledovať na stránke rezortu, či v lokalite, kde chcú ísť, neprebieha nejaký výcvik. Okrem toho, vo vojenskom obvode sú umiestnené tabule, ktoré informujú návštevníkov o tom, že je tam zákaz vstupovať.

Do takto označených priestorov nemôžu vstupovať vôbec.  Do voľných priestorov sa dá vstupovať, ak v danej lokalite neprebieha výcvik.

Čo hrozí tým, ktorí zákaz vstupu do vojenského lesa porušia a aké sankcie sa vyvodzujú?

Riadime sa dvomi zákonmi. Jedným je zákon o lesoch, ktorý presne špecifikuje, čo sa v lese môže a čo nie. Plus tým, že sme vojenské lesy vo vojenských obvodoch, riadime sa aj zákonom o vojenských obvodoch. To znamená, že ľudia v zmysle zákona môžu do lesa vstupovať a smú tam zbierať aj ovocie, huby či raždie.

Čo sa týka vojenských obvodov, tam sú už spomínané špecifické podmienky.  Ak niektoré z týchto podmienok ľudia porušia, tak sú riešení vo forme priestupku. Buď v zmysle zákona o vojenských obvodoch, keď porušia vstup na vojenské plochy, alebo keď porušia zákon o lesoch, sú riešení vojenskými lesmi priestupkovou pokutou.

Snažíme sa ľudí edukovať o tom, čo v lese môžu a čo nie. Pokuta je naozaj už len taká represia, ktorá nerieši situáciu v danom okamihu. Na návštevníkov lesa sa snažíme pôsobiť preventívne.

Do akej výšky sa vie takáto pokuta vyšplhať?

Vie byť dosť vysoká, ale my sa snažíme dávať symbolické pokuty päť eur, aby sme návštevníkov upozornili na to, že urobili nejaký priestupok.

Koľko nepovolených vstupov do vojenského lesa ročne evidujete?

Vstup občanov do vojenských lesov a obvodov kontrolujú dve zložky ministerstva obrany. Jednou je vojenská polícia a za tú štatistické informácie nemám. Za vojenské lesy máme v rámci zákona o lesoch inštalovanú lesnú stráž. Tá za rok 2022 udelila 96 takýchto blokových pokút vo výške päť eur. Samozrejme, napomenutí a upozornení sú stovky.

Akým spôsobom ste schopní odsledovať nepovolené vstupy a môžeme v lese stretnúť hliadku?

Vojenský výcvikový priestor sa skladá z vojenských plôch, kde cvičí vojsko, ozbrojené sily alebo ozbrojené zložky. Potom sú lesné pozemky, kde pôsobíme my, vojenské lesy. To sú ochranné pásma vojenských plôch. Návštevníci chodia aj do vojenských častí, aj do našich lesných častí. Tam môžete stretnúť, podľa toho kde sa nachádzate, buď príslušníkov vojenskej polície alebo členov lesnej stráže.

Z akých dôvodov je vstup do lesov zakázaný a môže okrem prebiehajúcich vojenských cvičení predstavovať hrozbu pre návštevníkov lesa aj niečo iné?

Konkrétne, keď sa bavíme o vojenskom obvode Záhorie, ten slúži na výcvik ozbrojených síl od roku 1928. To znamená, že aj v priebehu druhej svetovej vojny tu prebiehali rôzne cvičenia. Dodnes sa tam nachádza nevybuchnutá munícia. Aj teraz, ak sa nájde munícia, ktorá nie je vybuchnutá, riešia to pyrotechnici. Toto je teda najvážnejšie ohrozenie, ktoré ľuďom hrozí pri návšteve vojenských lesov a vojenského obvodu.

Prečo sú vojenské lesy a obvody pre hubárov tak atraktívne, že do nich vstupujú aj napriek zákazom?

Myslím si, že sú to tri hlavné oblasti. Sú veľmi blízko hlavného mesta a ide o liate piesky, takže je tu pomerne rovinatý terén, veľmi príjemný na chôdzu, a tiež nie sú tu žiadne hornaté časti. Subjektívne by som povedal, že dôvodom je aj to, že vojenské lesy pôsobia už 95 rokov, máme svoju históriu a myslím si, že sa o tie lesy dobre staráme. Tak, ako sme my prebrali lesy od našich predchodcov, tak sa snažíme aj my lesy zachovať pre budúce generácie. Ľudia si to všímajú a sú v lesoch radi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Jurica
Firmy a inštitúcie Vojenská políciaVojenské lesy a majetky SR