Hydinári čelia čoraz väčším problémom, trápia ich rastúce ceny energií či kŕmnych zmesí pre zvieratá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Hydina
Foto: Ilustračné, Shutterstock

Situácia na Slovensku v chove a spracovaní hydiny je podľa Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) dlhodobo nepriaznivá a aj počas tohto roka sa zhoršuje.

Na zhoršovaní situácie sa podľa hydinárov podieľa neustály rast výrobných nákladov, pokles odbytových cien, nárast dovozu hydinového mäsa či falšovanie označovania pôvodu hydinového mäsa prebaľovacími prevádzkami.

Problémom je aj absencia systémovej finančnej podpory sektora, nedostatočné riešenie existujúcich problémov ako aj nedostatočná prezentácia slovenských potravín. Konštatoval to v utorok na tlačovej konferencii riaditeľ ÚHS Daniel Molnár.

Nárast cien kŕmnych zmesí

„Od začiatku tohto roka zaznamenávame neustály rast výrobných nákladov v chove hydiny. Či už sú to ceny energií, pohonných látok, ceny práce spôsobené rastom minimálnej mzdy a príplatkami. Nemalé boli aj náklady na protipandemické opatrenia. Najvýraznejší nárast však zaznamenávajú hydinári u cien kŕmnych zmesí pre hydinu,“ ozrejmil Molnár.

Každé zvýšenie cien kŕmnych zmesí má podľa riaditeľa ÚHS zásadný vplyv na rast výrobných nákladov v chove hydine.

„Je to z dôvodu, že náklady na krmivá predstavujú 59 % všetkých nákladov spojených s výkrmom hydiny a 45 % všetkých nákladov pri produkcii vajec. Od začiatku roka vzrástli ceny kŕmnych zmesí pre hydinu o 20 % a spôsobili rast nákladov na chov hydiny o 8 centov na kilogram,“ doplnil Molnár.

Zvýšili sa aj výrobné náklady

Z dôvodu rastu cien krmív vzrástli počas roka aj ceny jednodňových kurčiat o 5 %. Medziročne ÚHS zaznamenala aj rast mzdových nákladov o 10 % a rast výrobných nákladov v chove hydiny o 10 centov na kilogram živej hydiny z 0,82 eur na 0,92 eur.

Na prelome rokov ÚHS očakáva ďalší rast výrobných nákladov minimálne o 7 centov na kilogram. Tento nárast bude podľa Molnára spôsobený ďalším rastom cien kŕmnych zmesí, jednodňovej hydiny, mzdových nákladov, cien elektrickej energie a plynu.

Riaditeľ ÚHS zároveň dodal, že zvyšovanie výrobných nákladov pociťujú výrazne aj chovatelia nosníc. Medziročne zaznamenali nárast nákladov na produkciu vajec o 10 %.

Dožadujú sa prijatia potrebných opatrení

Únia hydinárov Slovenska preto považuje za nevyhnutné prijať súbor účinných a najmä dlhodobých opatrení na ochranu domácich chovateľov a spracovateľov hydiny. Má ísť najmä o zvýšenie odbytových cien živej jatočnej hydiny, hydinového mäsa a slepačích vajec tak, aby pokrývali výrobné náklady a prinášali primeraný zisk potrebný pre ďalší rozvoj odvetvia.

ÚHS žiada aj zavedenie dlhodobej systémovej štátnej pomoci na podporu chovu hydiny, vykonávanie dôsledných kontrol dovážaného hydinového mäsa, zavedenie povinného označovania krajiny pôvodu hydinového mäsa na hornej etikete výrobku a slovenskej vlajky pri cenovke na pultoch reťazcov pri slovenských potravinách.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Daniel Molnár
Firmy a inštitúcie ÚHS Únia hydinárov Slovenska