Iniciatíva poľnohospodárov na čele s Patrikom Magdoškom má už po krk protestov. Rozhodli sa preto aktívne vstúpiť do politiky. Pre Aktuality.sk to povedal sám Magdoško. Farmári si rok od prvého protestu vyhodnotili, čo svojimi protestmi dokázali. Magdoško však určite nie je spokojný s výsledkami. Hovorí, že tlak ulice s vládou nepohol.
„Rozhodli sme sa preto, že vyšleme svojich zástupcov do politického súboja. Je to jediná možnosť, ako zmeniť situáciu v našom poľnohospodárstve,“ povedal pre Aktuality.sk líder protestných zhromaždení. Zároveň potvrdil, že rokuje s opozičnými subjektami. „Vláda mala takmer štyri roky na to, aby dokázala zmeniť situáciu v poľnohospodárstve. Žiadne zmeny ale nenastali. Všetko boli len PR akcie a diskreditácia osôb,“ hovorí Magdoško. Jednou z kľúčových tém pred voľbami bude zvyšovanie potravinovej sebestačnosti, ale najmä „boj s mafiánskymi praktikami“.
Podľa Aktualít má o zástupcov farmárov záujem nielen strana OĽaNO, ale aj vznikajúca strana Za Ľudí bývalého prezidenta Andreja Kisku. Združenie však najskôr musí interne rozhodnúť, akou formou vstup do politiky uskutočnia. Na stole je aj možnosť vytvorenia samostatnej novej strany.
Farmár Oravec neprotestuje. Len zakrýva vlastné kauzy, tvrdí Matečnej ministerstvo
Predpoveď sa naplnila
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná už v zime tvrdila, že farmári nie sú zástupcami ľudí na vidieku, ale ide im o vstup do politiky. Rezort pôdohospodárstva reagoval v utorok aj na vstup poľnohospodárov do politiky. „Samotní protagonisti farmárskych protestov tak potvrdili, to, na čo upozorňuje agrorezort verejnosť aj médiá už mesiace. Skutočným cieľom tejto iniciatívy nikdy nebolo riešiť problémy slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva, ale politická kariéra a zviditeľnenie sa jej lídrov,“ uvádza rezort v stanovisku pre médiá. „Táto malá skupina ľudí existuje len a len na protestoch, ktoré agrorezort považuje za účelové a politické, čo sa teraz jasne potvrdilo,“ konštatuje agrorezort.
Patrik Magdoško reagoval tvrdením, že ide o pokus ministerky zdiskreditovať Iniciatívu poľnohospodárov a odviesť pozornosť od problémov poľnohospodárov. „Z vyjadrení pani ministerky a pána predsedu parlamentu chce vyvodiť trestnoprávnu a občianskoprávnu zodpovednosť,“ povedal vtedy líder protestov.
Zmeny sa podľa ministerky dejú
Ministerstvo pôdohospodárstva kategoricky odmieta tvrdenia iniciatívy, že pre vláda pre poľnohospodárov nič nerobí. „Súčasné vedenie ministerstva spustilo v poľnohospodárstve zásadné zmeny ako sú napríklad komplexné pozemkové úpravy, digitalizácia poľnohospodárskych plôch, zverejňovanie cenových máp nájmov pozemkov, zverejňovanie poberateľov agrodotácií alebo legislatívne opatrenia proti špekuláciách s nájmom pôdy,“ uvádza agrorezort.
Pripomína aj presadenie zákazu nekalých obchodných praktík aj elimináciu dvojakej kvality na európskej úrovni, na národnej úrovni sa zase podarilo zastaviť pokles podielu slovenských potravín na pultoch obchodov. „Kapitola štátneho rozpočtu na poľnohospodárstvo dosiahla tento rok rekordné cifry. Vďaka projektu Zelenej nafty agrorezort podporí skutočných poľnohospodárov v oblasti špeciálnej rastlinnej a živočíšnej výroby desiatkami miliónov eur,“ dopĺňa ministerstvo.