Inšpekcia zvážila pri udelení sankcie pre poslankyňu Tabák všetky okolnosti. Čo ju ušetrilo od vysokej pokuty?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Romana Tabák
Poslankyňa Romana Tabák pri kúpaní v Studenom potoku. Foto: www.facebook.com

Pri udelení 500-eurovej pokuty pre poslankyňu Romanu Tabák (OĽaNO) zvážil Inšpektorát životného prostredia v Košiciach všetky okolnosti.

V oficiálnom stanovisku Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) to uviedol generálny riaditeľ inštitúcie Ján Jenčo.

Kúpala sa v Studenom potoku

Pokutu poslankyni vyrubila inšpekcia po tom, čo Tabák zverejnila fotografiu, na ktorej sa kúpe v Studenom potoku, ktorý je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Studené doliny ležiacej v Tatranskom národnom parku (TANAP).

Tým sa dopustila spáchania priestupku, keďže sa pohybovala v chránenom území mimo vyznačeného turistického chodníka.

„Išlo najmä o skutočnosť, že územie, v ktorom sa spáchal tento priestupok, je územím s najvyšším, teda piatym stupňom ochrany, a zároveň táto činnosť bola propagovaná aj verejne, a teda mohla nabádať k ďalšiemu porušovaniu zákona o ochrane prírody a krajiny. Zároveň páchateľom tohto priestupku bola osoba, ktorá je členom zákonodarného zboru,“ povedal Jenčo.

Za pohyb mimo vyznačeného turistického chodníka, čo predstavuje zakázanú činnosť podľa zákona o ochrane prírody a krajiny, hrozila poslankyni pokuta do výšky 3 319 eur.

Pokuty poukazujú envirofondu

Pri určení konečnej výšky pokuty však podľa Jenča zavážili fakt, že neboli zistené žiadne závažné porušenia záujmov ochrany prírody a krajiny.

Podľa medializovaných informácií Tabák pokutu okamžite zaplatila. Tento krok SIŽP ocenila. Jenčo uviedol, že takýto postoj podčiarkuje význam a dôležitosť ochrany prírody v národných parkoch.

Všetky finančné prostriedky, ktoré SIŽP vyberie na pokutách, sú poukazované do Environmentálneho fondu.

Hovorkyňa Envirofondu Michaela Kroková pre agentúru SITA uviedla, že fond úhradu pokuty od poslankyne vo štvrtok 28. októbra už eviduje.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján JenčoRomana Tabák
Firmy a inštitúcie SIŽP Slovenská inšpekcia životného prostredia