Jesenný zber úrody je v plnom prúde, najpestovanejšími plodinami sú slnečnica so sójou

Slnečnice
Plochy, na ktorých sa pestuje slnečnica, narástli v tomto roku až o 36,5 percenta. Foto: archívne, SITA/Tomáš Somr

Rozhodujúca časť roka pre slovenských poľnohospodárov je v plnom prúde. Aktuálne už zbierajú jesenné plodiny, ošetrujú pôdu a popritom ešte zakladajú aj budúcoročnú úrodu. Informovala o tom v pondelok Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) s tým, že v najbližších týždňoch bude zisťovať stav prác na poliach vo všetkých regiónoch Slovenska.

Dážď v predchádzajúcich dňoch na niektorých miestach SR podľa komory prerušil zber jesenných plodín. Na konci minulého týždňa sa ale do polí už mohli naplno vrátiť poľnohospodári z oblasti Bratislavy, Trnavy, Galanty či Komárna. V trenčianskom regióne pokročil oproti predchádzajúcemu týždňu najmä zber cukrovej repy a sóje.

Najsiatejšou plodinou bola slnečnica

Sója spolu so slnečnicou patrí medzi tie plodiny, ktoré poľnohospodári v tomto roku pestujú na podstatne väčšej výmere ako v roku 2020.

„Dôvodom je fakt, že vlani o tomto čase bola veľmi daždivá jeseň, počas ktorej pestovatelia nestihli zasiať celú výmeru obilnín. Plochy, na ktorých sa pre dážď vlani nedalo siať, preto v tomto roku nahradili inými plodinami, najmä kukuricou, sójou a slnečnicou,“ ozrejmila hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Práve pri slnečnici ide pritom o najvýznamnejší nárast pestovateľských plôch, a to až o 36,5 percenta oproti roku 2020. Najväčší nárast pestovateľských plôch slnečnice je na západe Slovenska.

Úrodu sóje hodnotia sľubne

Druhou plodinou, pri ktorej eviduje komora výrazné nárasty pestovateľských plôch oproti vlaňajšku, je sója. Pestuje sa na ploche o 25,3 percenta väčšej ako vlani. V týchto dňoch s jej zberom postupne končia napríklad košickí poľnohospodári. Úrodu sóje hodnotia zatiaľ podľa SPPK sľubne.

Na severe Slovenska dominuje najmä zber zemiakov. Napríklad v regióne Poprad je pozbieraných 85 % produkcie. V oblasti Prešova stihli tamojší poľnohospodári pozbierať 60 % zemiakov. Celú úrodu zemiakov už majú v skladoch poľnohospodári z Bardejova a Svidníka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Holéciová
Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora