Na Slovensku vzniká poľnohospodársky gigant. Problémovú ESIN Group kupuje Sanagro

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kravy, poľno
Foto: Ilustračné foto : SITA/AP

Aktualizované 20.11.2019: V článku sa pôvodne uvádzalo, že skupiny Sanagro aj ESIN vlastní skupina  Sanagro však patrí fondu Sandberg Capital, ktorý založil bývalý partner J&T Martin Fedor. Skupina J&T prostredníctvom Sandberg Capital investuje.

Fond Sandberg Capital si na Slovensku vytvára poľnohospodársky gigant, ktorý sa vyrovná aj najväčším hráčom ako Agrofert, či Aspin Jozefa Špirka.

Skupina Sanagro, ktorá sa zameriava sa na oblasť prvovýroby v domácom agrosektore, kupuje poľnohospodársku časť spoločnosti ESIN. Po kúpe sa podiel obhospodarovanej pôdy skupiny Sanagro navýši z 18,8 tisíca na 31-tisíc hektárov. Informovala o tom firma v tlačovej správe.

Detaily dohody sú utajené

ESIN Group sa zbavuje svojej poľnohospodárskej časti a podľa zverejnených informácií si ponecháva firmy z oblasti turizmu a energetiky. Transakciu ešte musí odobriť Protimonopolný úrad SR.

Kúpa poľnohospodárskej časti spoločnosti ESIN pre nás znamená diverzifikáciu portfólia smerom na východ Slovenska, kde Sanagro doposiaľ nepôsobilo. Aktivity skupiny sme doposiaľ sústredili na  západné a stredné Slovensko. Získaním fariem patriacich pod ESIN budeme vedieť ešte efektívnejšie využívať synergie v rámci celej skupiny,“ uviedol generálny riaditeľ Sanagro Tomáš Kohút, ktorý dodal, že kúpou pod seba preberajú aj kompletný manažment agro divízie ESINu.

Sanagro aktuálne vlastní 10 fariem na západnom a strednom Slovensku, kúpou sa jeho portfólio rozšíri o 8 fariem a 4 bioplynové stanice na východnom Slovensku. Zároveň sa navýši aj počet zamestnancov z 280 na 484. „V skupine SANAGRO sme našli najvhodnejšieho partnera pre kúpu našej poľnohospodárskej divízie. Veríme, že jeho silná a stabilná pozícia na trhu, ako aj dobré meno v sektore, zaistí ďalší rast fariem, ktoré doposiaľ patrili pod spoločnosť ESIN,“ uviedol Tomáš Kukučka,
predseda predstavenstva ESIN Group.

Spoločnosti sa rozhodli, že výšku transakcie nebudú zverejňovať.

Problémová firma

ESIN Group sa stala známou najmä vďaka konfliktom s farmárom Františkom Oravcom, jedným zo zakladateľov strany Máme toho dosť. V mediálnej prestrelke si vymieňali obvinenia z vydierania a ohovárania. Jej finančné výsledky tiež neoslnia. Firma sa už štyri roky nevie dostať do kladného zisku. Vlaňajšia účtovná závierka navyše ukázala, že ESIN je na hranici bankrotu.

Hospodárske výsledky ESIN Group. Zdroj: Finstat.sk

„K 31. 12. 2018 celkové záväzky spoločnosti prevyšujú jej majetok, v dôsledku čoho spoločnosť vykazuje záporné vlastné imanie vo výške 2 220 048 eur. Spoločnosť je spoločnosť v kríze podľa §67a Obchodného zákonníka. Táto skutočnosť indikuje, že existuje významná neistota, ktorá by mohla vyvolať závažné pochybnosti ohľadne schopnosti spoločnosti nepretržite pokračovať vo svojej činnosti,“ uviedol Esin group do poznámok svojej účtovnej uzávierky za minulý rok.

Podľa informácií, ktoré zverejnili Aktuality.sk boli za prepadom zisku práve poľnohospodárske firmy v holdingu a najmä situácia s bioplynovými stanicami. „V dôsledku toho sme zaúčtovali opravné položky k bioplynovým staniciam, ktorých návratnosť sa podľa momentálnych odhadov ukazuje dlhšia, ako bol pôvodný predpoklad,“ uviedol vtedy pre Aktuality Riaditeľ ESINu Tomáš Kukučka.

Kto je Sanagro

Skupina Sanagro patrí do skupiny Sandberg Capital, ktorú založil bývalý partner J&T Martin Fedor. Podľa vlastných slov je Sanagro „stabilná spoločnosť, ktorá na slovenskom trhu pôsobí od roku 2012. Zameriava sa na oblasť prvovýroby v poľnohospodárstve a patrí medzi najväčších producentov v oblasti rastlinnej výroby. Aktuálne vlastní 10 fariem na západnom a strednom Slovensku, pričom zamestnáva 280 ľudí. Obhospodaruje 18,8 tisíc hektárov pôdy, na ktorých ročne dopestuje 35-tisíc ton obilnín a olejnín a 20-tisíc ton krmovín pre 5 200 kusov dobytka a 700 kusov oviec. Mesačne farmy spoločnosti Sanagro vyprodukujú 1, 152 milióna litrov kravského mlieka.“

Ani tejto strane transakcie sa však nevyhýbajú škandály. Najznámejší je prípad družstva AFG v Turci. Finančníci sa podľa menšinovej spoluvlastníčky zmocnili družstva nekalým spôsobom. Sanagro sa totiž stalo najväčším veriteľom družstva, čo sa jednej zo spoluvlastníčok nepáči.  Sanagro sa bráni, že firmu postavilo na nohy, vďaka čomu zachránili pracovné miesta. Družstvo je totiž v regióne pomerne významným zamestnávateľom. Prípad stále rieši súd.

Hospodárske výsledky skupiny Sanagro. Zdroj: Finstat.sk
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš KohútTomáš Kukučka
Firmy a inštitúcie ESIN GroupJ&T BankaSANAGROSandberg Capital