Kauza Dobytkár sa zamotáva. Rozhovorí sa kajúcnik o záhadnom otcovom dare?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Norbert Bödör
Podnikateľ Norbert Bödör. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

V pondelok sa v kauze Dobytkár očakáva na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici výpoveď kľúčového spolupracujúceho obvineného Mareka Kodadu.

Na základe svedectiev tohto bývalého vysokého funkcionára ministerstva pôdohospodárstva skončili vo väzbe nitriansky oligarcha Norbert Bödör a finančník Martin Kvietik. Obaja pred súdom vyhlásili, že sú nevinní.

Prokurátor podal obžalobu na osem osôb, v ktorej ich viní z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku a z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Okrem spomínaných podnikateľov sú obžalovaní aj exšéf Poľnohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraj Kožuch, bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika, podnikateľ Peter Kuba, Ľubomír Kropil, Milan Kopriva a Viktor Miklas, ktorý priznal vinu ešte na začiatku procesu. Či sa kajúcnik Kodada rozhovorí aj o svojej trestnej činnosti a dlhoročných aktivitách v agrorezorte ukáže až priebeh samotného pojednávania.

Záhadný dar

Plánovanú výpoveď kajúcnika Kodadu potvrdila portálu NášVidiek hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Katarína Kudjáková. Ako dlho bude pred súdom vypovedať si netrúfla odhadnúť. „Bude to závisieť od množstva okolností,“ doplnila.

Viac o téme: Kauza Dobytkár

Na kajúcnika Kodadu pritlačila polícia na základe výpovede ďalšieho obvineného Ľubomíra Kropila, bývalého podpredsedu banskobystrického HZDS. Obaja sa mali poznať ešte z rokov 2006 až 2010, kedy agrorezort ovládala strana bývalého premiéra Vladimíra Mečiara.

Od roku 2012 sa mali obaja aktéri stretávať aktívne, každý týždeň. Kropil mal cez Kodadu údajne za úplatky vybavovať kladné rozhodnutia o dotáciách pre farmárov. Pred vyšetrovateľom spomenul, že aktuálnemu kajúcnikovi mal vydať 1,5 milióna eur.

Zaujímavosťou je, že v podobnej sume dostal kajúcnik Kodada darom od svojho otca 314,5 hektára ornej pôdy v Palárikove. Informáciu priniesol v roku 2020 týždenník Plus7dní. Nehnuteľnosti mali byť zapísané celkovo na 416 listoch vlastníctva. Pri bežnej cene päťdesiat centov za štvorcový meter odhadol Plus7dní hodnotu pozemkov na vyše 1,57 milióna eur. Informácia o úvere či záložnom práve banky pri nehnuteľnostiach nefigurovala. Pri otázke pôvodu peňazí, z ktorých rozľahlú pôdu kupoval, novinárom Kodadov otec odporúčal ísť zametať.

Polícia o vyšetrovaní záhadného daru mlčí. Nie je tak známe, či a kedy túto transakciu preverovala aj v súvislosti s možnou legalizáciou príjmov z trestnej činnosti. „V tejto chvíli nie je možné poskytnúť žiadne informácie,“ stručne pre portál NášVidiek reagovala policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová.

Kto je vinník?

Olej do ohňa aktuálnej kauzy prilial aj právny zástupca bývalého šéfa PPA, obvineného Juraja Kožucha. Ten hovorí, že kajúcnik Kodada je jediným, ktorý proti Kožuchovi svedčí.

„Aj senát Najvyššieho súdu vo svojom uznesení skonštatoval, že po výpovediach viac ako stovky svedkov od žiadateľov dotácií, cez spolupracujúcich obvinených až po zamestnancov PPA, všetkých v prospech J. Kožucha, sa jediná výpoveď proti nemu zo strany kajúcnika javí ako osamotená,“ argumentuje Kožuchov obhajca Roman Balco.

Šokujúco vyznieva Balcovo podozrenie, že práve kajúcnik mohol byť hlavou „vypaľovania“ žiadateľov o agrodotácie. Naznačuje tiež jeho nekalú spoluprácu s políciou. Vďaka vyšetrovateľom mal totiž nahliadať do spisu a následne tomu prispôsobovať aj svoje výpovede.

„Kajúcnik Kodada po výpovedi môjho klienta takto nahliadal do vyšetrovacieho spisu a svoju výpoveď potom dopĺňal a prispôsoboval tak, aby nebola v rozpore s objektívnymi dôkazmi,“ vysvetlil advokát Balco. Polícia takúto koordináciu s kajúcnikom ešte skôr odmietla.

Zmeny vo firmách

Kajúcnik Kodada po obvinení z úplatkárstva začal upratovať vo svojich firmách. Urobil v nich viacero zmien. V predstavenstve spoločnosti AniCrop sa od 1. júla 2020 vymenil so svojím otcom Jaroslavom. Firma sa následne od mája 2021 presťahovala do Čiech.

Podobne sa nechal v roku 2020 vymazať aj zo spoločností AZOTER Trading a Mariky Real Estates. Aj v týchto spoločnostiach aktuálne ako spoločník alebo konateľ pôsobí jeho otec.

Marek Kodada sa tiež stiahol z družstva RDB Group v Budči. Opätovne v prospech svojho otca, ktorý je v ňom od apríla 2020 predsedom. Na rovnakej adrese sídli aj poľnohospodárske družstvo, ktoré sa venuje rastlinnej a živočíšnej výrobe, pestovaniu obilnín, pšenice, raže, kukurice, repky olejnej, chovu dojníc a výrobe mlieka.

Delí peniaze?

Závratnú kariéru urobil kajúcnik Kodada najmä za čias Mečiarovho HZDS. Jeho meno bolo v poľnohospodárskych kruhoch veľmi dobre známe.

Na ministerstve pôdohospodárstva pôsobil ako generálny riaditeľ sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb, bol riaditeľom kancelárie ministerky a po odvolaní Stanislava Becíka o ňom médiá písali ako o horúcom kandidátovi na uvoľnenú ministerskú stoličku. Práve spoločne s Becíkom pôsobil jeho otec v palárikovskej firme Poľno SME.

O značnom vplyve kajúcnika Kodadu v agrorezorte hovorila v minulosti práve bývalá ministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová (HZDS). Označila ho za verného Mečiarovho človeka na ministerstve. „Je ním šéf sekcie Marek Kodada, ktorý delí peniaze. Má blízko k Mečiarovi, dohliadal aj na mňa,“ povedala v roku 2009 denníku Pravda Kramplová.

O stoličku ministerky pripravilo Kramplovú netransparentné verejné obstarávanie na harmonizáciu informačných systémov medzi ministerstvom a PPA. Išlo o informačný systém zhruba za 30 miliónov eur od spoločnosti Columbex, za ktorou stáli vplyvní podnikatelia Alexej Beljajev, Michal Lazar a Peter Lukeš.

Kodadu odfotil v tom čase denník Nový Čas v penzióne agropodnikateľa Stanislava Becíka – neskoršieho ministra a poradcu premiéra Roberta Fica – s Kramplovej predchodcom Miroslavom Jureňom a šéfom sekcie informatiky na ministerstve Pavlom Kopačkom.

Druhé kolo

Už za čias ministra Becíka sa objavili informácie o podozrivom schvaľovaní agrodotácií. Denník SME sa tomu venoval začiatkom roka 2009. Členmi hodnotiacej komisie boli aktuálny kajúcnik Marek Kodada, ako aj obvinený bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír Partika. V tom čase boli obaja generálnymi riaditeľmi sekcií na agrorezorte.

Niektoré projekty na prvýkrát s agrodotáciami neuspeli, komisia ich odobrila až v druhom kole. Svoje pôvodné stanovisko zmenila aj z paradoxných dôvodov napríklad z titulu vyššej moci alebo zábudlivosti. Pôvodne neschváleným žiadateľom boli body jednoducho dopočítané. Takto uspeli napríklad spoločnosti Fructop, Mäspoma alebo firmy kontroverzného talianskeho podnikateľa Diega Rodu.

Polícia o vyšetrovaní konkrétnych prípadov mimo Dobytkára naďalej nehovorí. Nespresnila ani, či sa plánuje opätovne vrátiť k bývalému informačnému megaškandálu PPA. V minulosti sa obmedzila len na vyjadrenie, že komplexne prešetruje obe obdobia Programu rozvoja vidieka 2007 – 2013 a 2014 – 2020.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Denisa BárdyováJuraj KožuchKatarína KudjákováĽubomír KropilĽubomír PartikaMarek KodadaMartin KvietikMilan KoprivaNorbert BödörPeter KubaRoman BalcoViktor Miklas
Firmy a inštitúcie PPA Pôdohospodárska platobná agentúraŠpecializovaný trestný súd SR