Klamú organizátori protestov proti reforme národných parkov? Budajovo ministerstvo hovorí o prepájaní s extrémistami

Národný park, Slovenský národný park
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Organizátori protestov proti reforme národných parkov šíria nepravdivé informácie o obsahu reformy národných parkov, cieľoch reformy aj o vlastnej podpore. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal tlačový odbor envirorezortu.

Reagoval tak na protesty z 9. septembra v Banskej Bystrici, kde členovia Slovenskej lesníckej komory, Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, Rady združení neštátnych lesov a Slovenskej poľovníckej komory vyjadrovali svoj nesúhlas s uskutočnením reformy národných parkov.

Skrytý boj proti vláde

Podľa envirorezortu však na protestoch zaznievali nepravdivé informácie o obsahu reformy či jej cieľoch. Organizátori navyše uviedli, že protest podporujú aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), čo podľa MŽP SR nie je pravda.

Envirorezort uviedol, že účastníci protestov v skutočnosti za boj s reformou národných parkov skrývajú svoj boj proti vláde, čím porušili princíp apolitickosti, ku ktorému sa zaviazali vo svojich stanovách.

Demonštratívne opustili rokovanie

„Namiesto riešenia vlastných tém sa politizujú a prepájajú s extrémistami. Tým niektorí z predstaviteľov vyššie uvedených záujmových organizácií vykročili proti poslaniu a záujmom svojich organizácií a aj svojich vlastných členov,“ uviedlo MŽP SR v reakcii.

Niektorí z predstaviteľov vyššie menovaných záujmových organizácií podľa envirorezortu totiž už v júni odmietli vecnú diskusiu o pripravovanej reforme národných parkov. Vtedy totiž ignorovali prípadne demonštratívne opustili rokovanie, na ktorom ich k spolupráci vyzývalo MŽP SR a tiež osobne predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár (Sme rodina).

Odvtedy podľa MŽP SR začali byť spomínané záujmové organizácie zneužívané na politický zápas a šírenie hoaxov o reforme národných parkov.

Podpora od akademických inštitúcií

Envirorezort vyzýva uvedené organizácie, aby prestali s radikalizáciou a vrátili sa k odbornému dialógu. Pripomenul, že podporu reforme národných parkov vyjadrili významné akademické inštitúcie, ako sú Slovenská akadémia vied (SAV), Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, Prírodovedecká fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach či Fakulta ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene.

„Táto podpora pripomína, že Slovensko má vedcov a odborníkov schopných rozpoznať nevyhnutnosť reformy našich národných parkov. Dialóg s nimi ale nemôžu viesť ľudia, ktorí používajú klamstvá namiesto argumentov a podnecujúci extrémistické násilie. MŽP SR už neraz preukázalo, že je pripravené viesť vecný dialóg. Neakceptujeme však ľudí, ktorí šíria lži o reforme národných parkov a vyvolávajú politickú radikalizáciu a extrémistické metódy politického boja,“ dodal envirorezort.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárJán Budaj
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRNárodná rada SRRada združení vlastníkov neštátnych lesov SlovenskaSAV Slovenská akadémia viedSlovenská lesnícka komoraSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komoraTechnická univerzita vo ZvoleneÚnia regionálnych vlastníkov neštátnych lesov SlovenskaUniverzita Pavla Jozefa Šafárika v KošiciachVláda SRZdruženie miest a obcí Slovenska (ZMOS)