Klimatická kríza musí byť priorita, aktivisti blokovali vstup do úradu vlády i na ministerstvá (foto+video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Greenpeace, protest
Aktivisti žiadajú, aby sa klimatická kríza stala prioritou súčasnej vlády. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 7. októbra, 16:56

Environmentálne organizácie v stredu 7. októbra protestne zablokovali vstup do Úradu vlády SR a piatich ministerstiev. Aktivisti zo združení Znepokojené matky, Greenpeace Slovensko, Bod obratu, Extinction rebellion a Študenti bez mena chcú týmto krokom apelovať na vládu, aby sa riešenie klimatickej krízy stalo prioritou.

Akciu naplánovali organizácie osem dní pred nadchádzajúcim samitom Rady Európy, na ktorom sa 15. októbra bude v Bruseli diskutovať o navýšení klimatických cieľov členských krajín Európskej únie (EÚ). Okrem vchodu do Úradu vlády SR aktivisti zablokovali aj vstup do ministerstiev dopravy, životného prostredia, financií, pôdohospodárstva a hospodárstva.

Klimatická kríza ako priorita

„Chceme, aby sa klimatická kríza stala prioritou pre túto vládu. Uvedomujeme si vážnosť tohto problému. Matky si uvedomujú, že ide o budúcnosť ich detí, študenti si uvedomujú, že ide o ich vlastné prežitie a my chceme, aby vláda začala konať dnes. Vlastne sme si prišli pre splnenie sľubov vlády,“ povedala Patrícia Brandysová, hovorkyňa hnutia Greenpeace Slovensko.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Brandysová pripomenula, že všetky vládne strany pred voľbami do Národnej rady SR prisľúbili, že sa budú klimatickou krízou zaoberať a tri zo štyroch vládnych strán sa prihlásili k ambicióznejším cieľom v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov.

Očakávajú, že Matovič dodrží sľub

„Veríme, že sa pán premiér Matovič na samite Rady Európy postaví za svoj sľub a podporí 65-percentné zníženie emisií do roku 2030,“ dodala Brandysová.

Organizácie zároveň žiadajú, aby vláda následne vytvorila plán, ktorý pomôže Slovensku dosiahnuť splnenie ambicióznejších cieľov znižovania emisií. Pripomínajú, že vláda je v rámci fondu obnovy viazaná použiť 37 percent peňazí na opatrenia zmierňujúce dopady klimatickej krízy.

Podpora Budajovho ministerstva

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) podporuje aktivistov v akciách za ochranu klímy a biodiverzity. Envirorezort to uviedol v tlačovej správe.

„Súčasný záväzok zníženia emisií do roku 2030 je zníženie o 40 percent v porovnaní s rokom 1990. Mladí aktivisti žiadajú jeho zvýšenie o minimálne 15 percent, aby sa emisie počas desiatich rokov znížili o 55 percent. A podporuje to aj minister životného prostredia Ján Budaj,“ uviedlo MŽP SR.

Envirorezort dodal, že v slovenských podmienkach si splnenie cieľa znižovania emisií bude vyžadovať reformy aj zmenu rozpočtových a daňových pravidiel. Podľa MŽP SR je zrejmé, že všetky sektory budú musieť premyslieť a pripraviť nové opatrenia a podieľať sa na úsilí znižovať emisie.

Pre zachovanie ekosystémov na zemi a zabráneniu ešte väčším dôsledkom zmeny klímy, aké pociťujeme teraz, potrebujeme byť ambicióznejší.

Samit Rady Európy, na ktorom budú európski lídri diskutovať o zvvýšení klimatických cieľov členských krajín Európskej únie (EÚ) sa uskutoční vo štvrtok 15. októbra v Bruseli.

Greenpeace, protest
Foto: ilustračné,www.facebook.com
Greenpeace, protest
Greenpeace, protest
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičPatrícia Brandysová
Firmy a inštitúcie Extinction Rebellion SlovakiaGreenpeaceNárodná rada SRÚrad vlády SR