Novela zákona o ochrane prírody je škandál. Myslí si to strana Demokrati, ktorá podáva podnet na Európsku komisiu. Ako priblížil Michal Kiča (Demokrati), ide o novelu zákona o ochrane prírody, ktorá bola schválená v novembri. Podľa neho je priamo v rozpore s európskym právom.
Stále sú tu nástroje, ktoré vedia v prospech ochrany prírody využiť
„Dnes už vieme, že na prezidenta Petra Pellegriniho sa nemôžeme spoľahnúť, ak ide o ochranu prírody na Slovensku. Celá koalícia ide ruka v ruke s jej drancovaním a ustupovaním lobistom, a to s plnou podporou prezidenta. Žiaľ, dosvedčujú to novela zákona o ochrane prírody či posledný zákon, ktorý umožňuje zo zahraničia dovážať rádioaktívny odpad, prezident všetko podpísal bez ohľadu na záujmy a zdravie občanov“, upozornil Kiča.
Demokrati podali podnet na Generálnu prokuratúru pre výstavbu prístavu vo Vlčom hrdle, ohrozené sú tisíce stromov (video)
Ako podotkol, stále sú tu nástroje, ktoré vedia v prospech ochrany prírody využiť. Tým, že je novela v rozpore s európskou legislatívou, konkrétne so smernicou o biotopoch, by mohol podnet na Európsku komisiu prekaziť zámer obmedziť ochranu slovenskej prírody.
„Ide asi o najnebezpečnejšiu novelu, s akou koalícia prišla. Degraduje dobrovoľnú stráž prírody na Slovensku, obmedzuje práva občanov a ukrýva v sebe inštitút fiktívneho súhlasu, čo je absolútny nonsens v demokratickej krajine. Slovensko s tým už problém kvôli nesúladu s právom EÚ malo,“ dodal Kiča.
Smrtiaci koktejl pre slovenskú prírodu
Ako vysvetlil, fiktívny súhlas znamená, že ak sa orgán ochrany nestihne vyjadriť k nejakej výstavbe alebo ťažbe, tak sa to vníma automaticky ako kladné stanovisko.
„Enviroorganizácie sa už rovnako nebudú môcť účinne vyjadrovať v konaniach podľa zákona o ochrane prírody. Ak si to spojíme s bezprecedentným prepúšťaním v Štátnej ochrane prírody a národných parkoch, je to smrtiaci koktejl pre slovenskú prírodu,“ upozornil Kiča s tým, že prírodu nebude mať kto chrániť. Životné prostredie tak podľa jeho slov čelí masívnemu útoku zo strany vládnej koalície.
Galko začne zbierať podpisy na odvolanie Tarabu, jeho stranícke „trafiky“ spôsobili odvolanie vyše 60 odborníkov
„Ak sa nezačneme voči mnohým návrhom jasne vymedzovať a využívať všetky spôsoby, ktorými môžeme ich nebezpečné hry zvrátiť, tak Slovensko bude jednou z najohrozenejších krajín zasiahnutých klimatickými zmenami. Prídeme o všetko, čo nás málo robiť odolnou krajinou, ktorá má dostatočné prírodné zdroje, aby zmeny ustála,” uzavrel Kiča.