Komplexná pozemková reforma môže prispieť k zelenému reštartu Slovenska a uľahčiť čerpanie eurofondov

Pozemok
Hlavným dôvodom meškania nových diaľnic a železníc nie je podľa Uhlíka zdĺhavá výstavba, ale príprava neusporiadaných pozemkov. Foto: ilustračné, Getty Images

Komplexná pozemková reforma môže prispieť k zelenému reštartu slovenskej ekonomiky i zvýšiť mieru čerpania eurofondov.

V podnikateľskom podcaste Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR od A po ZZZ to povedal predseda komory pozemkových úprav a Zamestnávateľského zväzu geodézie a kartografie Vladimír Uhlík. „Nenájdeme oblasť, kde by rozdrobenosť pozemkov nebránila rozvoju, nebránila investíciám,“ uviedol Uhlík.

Bez vysporiadania pozemkov to nepôjde

Hlavným dôvodom meškania nových diaľnic a železníc nie je podľa Uhlíka zdĺhavá výstavba, ale príprava neusporiadaných pozemkov. Obdobné problémy sú aj inde.

„V poľnohospodárstve vidíme bitky farmárov, no za tým všetkým sú neusporiadané vlastnícke vzťahy. Radi sa bicyklujeme, no vyhľadávame často trasy v susedných krajinách. Pritom si neuvedomujeme, prečo mešká výstavba cyklotrás u nás. Dôvod je jednoduchý, nemáme vhodné pozemky, preto ich nestaviame. Chceme chrániť prírodu, určité územia, no ako tam môžeme vytvoriť napríklad národný park, keď nemáme vysporiadané pozemky,“ doplnil Uhlík.

Žiadna z vlád to nedotiahla do konca

Komplexná pozemková reforma, ktorú navrhuje Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ), obsahuje viacero častí a návrhov ako sú pozemkové úpravy, obnova katastrálneho operátu novým mapovaním, úprava vlastnícko-užívateľských vzťahov k pôde, koordinovanie usporiadania pozemkového vlastníctva, rozšírenie funkcionality katastrálneho portálu, opatrenia na zvýšenie ekologickej stability, či legislatívne opatrenia.

Podľa Uhlíka usporiadanie pozemkového vlastníctva mala v programe každá z doterajších vlád, no žiadna ho nedotiahla. V súčasnosti vidí historickú šancu na komplexnú pozemkovú reformu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Uhlík
Firmy a inštitúcie AZZZ Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR