Ministerstvo životného prostredia SR konštatuje, že slovenské vojenské lesy budú príkladom moderného systému evidencie nakladania s drevom. V rámci neho sa označuje každý kus drevnej hmoty, vďaka čomu je možná centralizovaná elektronická evidencia dreva. V tlačovej správe o tom informuje odbor komunikácie envirorezortu.
Aplikácia zdarma pre občanov
O aplikácii, ktorá umožní okamžitú kontrolu dreva zo strany polície aj občanov v stredu rokoval minister životného prostredia Ján Budaj a minister obrany Jaroslav Naď (obaja OĽaNO).
Aplikácia by mala byť pre občanov prístupná zdarma. Vďaka nej a kódu na dreve tak bude možné okamžite preveriť, či pochádza z legálnej ťažby.
Budajov rezort príde k tisíckam hektárov lesa. Lesné podniky čaká prepúšťanie a strata tržieb
„Koncom minulého týždňa poslanci podporili skutočnú ochranu národných parkov v podobe novely zákona o ochrane prírody a krajiny. Po prevode správy štátnych lesných pozemkov v národných parkoch pod správu Štátnej ochrany prírody SR budeme potrebovať kvalitnú evidenciu, aby sme už nikdy neboli svedkami nelegálnych výrubov a miznutia dreva z našich lesov,“ uviedol Budaj.
Líder v transparentnom prístupe
Podľa ministra Naďa sú vojenské lesy a majetky lídrom v prístupe k transparentnému nakladaniu s drevom.
„Sme radi, že tento unikátny systém evidencie dreva ocenilo ministerstvo životného prostredia a verím, že si ho čoskoro osvojí,“ uviedol minister. Dodal, že envirorezortu budú maximálne nápomocní.
Minister životného prostredia Budaj podporil novú stratégiu lesného hospodárstva Únie
Envirorezort upozorňuje, že krádeže dreva tvoria až 51 percent zachytenej envirokriminality. Policajti denne odhalia v priemere tri trestné činy krádeže dreva.
„Analýza vykonaná Národným lesníckym centrom sledovala rozdiely v číslach, ktoré uvádza lesná hospodárska evidencia (LHE) a Národná inventarizácia a monitoring lesov (NIML). Podľa analýzy LHE 43,6% tvorili plánované, teda úmyselné ťažby dreva. Zvyšok tvorili kalamitné, teda náhodné ťažby dreva,“ uzatvára envirorezort.