Kontroly potravín na Slovensku klesli na historické minimá, podľa Hlasu ohrozuje OĽaNO zdravie Slovákov

Potraviny, dvojaka kvalita potravín
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Počet kontrol potravín, ktoré realizuje Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS), klesol za jediný rok od nástupu agroministra Jána Mičovského až o 50 percent. Za prvý štvrťrok 2020 vykonali potravinoví inšpektori ŠVPS 9134 kontrol. Za rovnaké obdobie roku 2021 vykonali len 4 520 potravinových kontrol.

„Je to šokujúci pokles v situácii, keď sú ľudia ešte viac závislí od nákupov v reťazcoch,“ upozornil na to v pondelok poslanec NR SR a člen strany Hlas – sociálna demokracia Róbert Puci. Zároveň dodal, že nejde len o najmenej vykonaných potravinových kontrol za prvý štvrťrok za 10 rokov, ale je to najmenej potravinových kontrol za prvé tri mesiace roku v celej histórii SR.

Dôsledky objavily okamžite

Dôsledky tohto konania OĽaNO, jej súčasného premiéra Hegera a ministra Mičovského sa objavili podľa strany Hlas prakticky okamžite. Po viac ako 10-tich rokoch máme v SR prvý potravinový škandál slovenských potravín – jedovatý mrazený špenát v troch obchodných reťazcoch.

„Ján Mičovský s exministrom financií Hegerom, dnes premiérom, zrušili minulý rok 120 pracovných miest v ŠVPS. To je takmer 10 % všetkých zamestnancov tejto organizácie vrátane potravinových kontrolórov. Za posledných päť rokov pritom vzrástol počet úloh ŠVPS až o 50 percent. Pýtame sa, kto bude kontrolovať bezpečnosť potravín v prevádzkach a skladoch? Kto zabezpečí bezpečnosť slovenských spotrebiteľov? Kto zabráni potravinovým škandálom ohrozujúcich slovenských občanov?“ podčiarkol Puci.

Žiada Hegera o zvýšenie počtu kontrol

Hlas žiada predsedu vlády Eduarda Hegera, ktorý je podľa strany priamo spoluzodpovedný za zničenie špičkového slovenského systému potravinových kontrol, jedného z troch najlepších v EÚ, aby dal pokyn ministrovi Mičovskému okamžite zabezpečiť zvýšenie počtu kontrol bezpečnosti potravín na minuloročnú úroveň.

Ďalej žiada, aby minister financií Matovič zrušil znižovanie stavov zamestnancov ŠVPS a už zrušené miesta vrátil späť potravinovým kontrolórom. Od predsedu vlády očakáva strana zastavenie znižovania pokút reťazcom a zároveň žiada, aby orgány činné v trestnom konaní začali preverovať možné ohrozenie verejného zdravia hnutím OĽaNO a jeho nominantmi.

Dochádza k ich lepšiemu zacieleniu

Plány úradných kontrol a odberu vzoriek pre príslušný kalendárny rok si podľa agrorezortu vypracováva ŠVPS SR na základe pravidiel z pohľadu hodnotenia rizika.

„Tieto plány boli v ostatnom období analyzované z pohľadu efektívnosti a účinnosti úradných kontrol, čo tiež zapríčinilo ich nižší počet. V praxi to však neznamená, že dochádza k zníženej miere kontrol. Na základe úprav plánov dochádza k ich lepšiemu zacieleniu, zefektívneniu, komplexnosti a nastaveniu vhodnej frekvencie,“ ozrejmil hovorca agrorezortu Daniel Hrežík. Na výkon kontrol mala podľa neho určite vplyv aj pandémia COVID-19.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel HrežíkEduard HegerJán MičovskýRóbert Puci
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SR