Košický kraj chystá v rámci projektu Rehealth4BirdLIFE opatrenia v oblastiach Zemplína zaťažených PCB látkami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ENVIRO: Odkalisko Poša je stále aktívne
Odkalisko Poša v centre Trojuholníka smrti je stále aktívne a ohrozuje zdravie obyvateľov Zemplína. Historicky sú za to zodpovedné firmy Chemko, Chemlon a Bukóza, ktoré svojím odpadom v pôde, vo vode aj v ovzduší tento priestor zamorili. Trojuholník smrti je územie medzi Vranovom nad Topľou, Humenným a Michalovcami. Foto: SITA/OZ Za našu vodu
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Košický samosprávny kraj (KSK) chystá opatrenia v oblastiach Zemplína, ktoré sú zaťažené PCB látkami (polychlórované bifenyly). Aktivity by mali chrániť zdravie obyvateľov, ale aj vtáctvo, pred týmito látkami, ktoré predstavujú zdravotné aj environmentálne ohrozenie. Informuje o tom košická župa.

    Projekt Rehealth4BirdLIFE by mal stáť bezmála 4,9 milióna eur a na svojom ostatnom zasadnutí ho jednohlasne schválilo krajské zastupiteľstvo.

    Peniaze chcú z výzvy LIFE

    „Na sanačné opatrenia v Zemplínskom regióne by sme chceli využiť finančné prostriedky z výzvy LIFE, ktorá je zameraná predovšetkým na ochranu vodného vtáctva a prírodných biotopov. Sanácia sa bude týkať rozsiahleho územia pozdĺž odpadového kanála Strážske až po Zemplínsku Šíravu. Na základe vstupného monitoringu vtáctva a odbornej analýzy územia chceme v priebehu najbližších štyroch rokov zmapovať aktuálny stav územia a stanoviť mieru jeho znečistenia PCB látkami,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka (nezávislý).

    Doplnil, že predmetné údaje budú dôležitým kritériom pre výber remediačných technológií, ktoré zohľadnia rozsah i koncentráciu PCB v jednotlivých oblastiach.

    Samotné sanačné práce na dekontamináciu PCB na Zemplíne, ako aj overenie účinnosti daných opatrení by KSK mohol vykonať, ak by uspel v eurofondovej výzve LIFE.

    Databáza o stave územia

    Projekt by tiež mal byť určitou databázou kľúčových dát a informácií o stave územia. Táto databáza by mala byť podkladom pre ďalšie aktivity na ochranu zdravia obyvateľstva v danom území, ako aj ochranu vtáctva.

    „Župa ako koordinátor projektu zostavila konzorcium formou QUADRUPLE HELIX, ktoré tvoria zástupcovia verejného a súkromného sektora, odborníci z akademickej oblasti a zástupcovia z mimovládneho sektora,“ priblížil KSK.

    Okrem samotnej župy zahŕňa aj organizáciu SOS BirdLife, Fakultu baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach, ENVIRONCENTRUM, ekolive a Dobrovoľný zbor civilnej ochrany KSK.

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
    Viac k osobe: Rastislav Trnka
    Firmy a inštitúcie: KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)