Košický kraj navštívili počas leta tisícky turistov, k tržbám prispeli vo výraznej miere aj Slováci

Turista, turistka, turisti
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ubytovacie štatistiky Košického kraja za letnú turistickú sezónu vykazujú oproti predošlému letu pozitívny trend. Počet návštevníkov celkovo narástol o 3,6 percenta a počet prenocovaní o 1,1 percenta.

Viac o téme: Koronavírus

Zásadný podiel na tomto náraste majú návštevníci zo Slovenska, ktorých počet sa dokonca vyšplhal až na novú rekordnú úroveň. Informovala o tom Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus.

Menej zahraničných turistov

V Košickom kraji evidovali takmer 100-tisíc návštevníkov s 230-tisíc prenocovaniami. V počte prenocovaní sa tento rok Košický kraj skoro vyrovnal historickému roku 2019, keď bolo zaznamenaných spolu 240-tisíc prenocovaní.

Slováci tvorili toto leto až 85 percent z celkového množstva ubytovaných hostí. V časoch pred koronakrízou pritom tradične platilo, že až štyria z desiatich návštevníkov kraja pricestovali zo zahraničia. Kým počas leta najsilnejšieho roku 2019 prenocovalo v hoteloch či penziónoch v Košickom kraji viac ako 64-tisíc zahraničných hostí, toto leto ich prišlo len 18-tisíc.

„Ukazuje sa, že napriek všetkým problémom, ktoré do odvetvia cestovného ruchu pandémia priniesla, pozdvihla domáci cestovný ruch, a to je skvelá správa. Na jednej strane to je príležitosť pre slovenských cestovateľov objavovať doma krásne miesta a lokality, na strane druhej zas výzva pre podnikateľov, ktorí musia hosťom ponúknuť kvalitu služieb, navyše pri dodržaní všetkých platných opatrení. Ruku k dielu priložila aj župa kampaňou Kraj sveta – hrdý na to, čo v ňom nenájdeš, ktorá získala viacero ocenení aj v súťaži kreatívnych reklám Zlatý klinec,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Zavítalo k nám viac Talianov či Rumunov

Počet zahraničných návštevníkov z tradične najsilnejších zdrojových trhov toto leto výrazne poklesol. Česko o 40 percent, Poľsko o 38 percent, Nemecko o 15 percent a Maďarsko o 11 percent.

Naopak, výraznejšie vzrástli oproti vlaňajšku Ukrajina, a to o 31 percent, Taliansko o 50 percent či Rumunsko o 244 percent. V prípade týchto zdrojových trhov sa však počet ubytovaných pohybuje rádovo v stovkách, preto aj medziročný percentuálny vývoj pôsobí skokovo.

„Dopady pandémie na odvetvie sú stále rozsiahle a dlhodobo nepredvídateľná situácia sa prirodzene premieta najmä do rozhodovania ľudí o plánovaní pobytov vo vzdialenejších končinách. Aj preto, a aj na základe dostupných štatistických ukazovateľov, sa pre najbližšie obdobie ťažiskovo sústredíme na domáci trh, v ktorom vidíme obrovský potenciál. Myslím si, že spoločnou budúcoročnou métou celého odvetvia v našom kraji pre letnú sezónu by teda malo byť prekonanie počtu stotisíc domácich návštevníkov,“ dodala výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Lenka Vargová JurkováRastislav Trnka
    Firmy a inštitúcie Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus