Progresívne Slovensko kritizuje budovanie kanalizácií na Slovensku, Budaj to označil za súčasť ich predvolebnej kampane

Budovanie kanalizácií
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Aktivity mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko (PS), ktorá poukazuje na potrebu dobudovávania verejných kanalizácií a vodovodov, považuje ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) za súčasť predvolebnej kampane v súvislosti s nadchádzajúcimi komunálnymi voľbami.

Pitná voda pre všetkých

„Tento politický subjekt totiž poukazuje na problém, o ktorom všetky zainteresované rezorty vedia a už od začiatku volebného obdobia intenzívne pracujú na jeho odstránení,“ reagovalo MŽP SR na kritiku PS adresovanú Veronike Remišovej, v ktorom ju žiada, aby zabezpečila pitnú vodu a kanalizáciu pre všetky obce na Slovensku.

Rezort životného prostredia ale súhlasí, že problém s výstavbou vodovodov a kanalizácii na Slovensku nie je vyriešený. „Z Environmentálneho fondu sa od roku 2020 podporila stavba vodovodov, kanalizácii a čistiarní odpadových vôd celkovou sumou 66 091 234 eur vo vyše 200 obciach. Prístup k pitnej vode však na Slovensku stále nemá viac ako 400 obcí. Ministerstvo životného prostredia súhlasí s tým, že takýto stav je nevyhovujúci. Investičný dlh Slovenska v oblasti kanalizácií a čistiarní odpadových vôd však predstavuje vyše 1,5 miliardy eur. Súčasná vláda od svojho nástupu pracuje na tom, aby sa infraštruktúrny dlh rapídne zmenšil. Dosiahnutie úplnej nápravy takéhoto stavu za dva roky by nebolo v silách žiadnej vlády,“ dodalo MŽP SR.

Budovanie verejných kanalizácií

Environmentálny fond má budovanie vodovodov a kanalizácií podporovať každoročne. MŽP SR už v najbližších dňoch predstaví dotačnú výzvu na realizáciu vodovodov a kanalizácií v celkovej hodnote 40 miliónov eur z Environmentálneho fondu.

Pre túto oblasť vyčlenia ďalších 668 miliónov eur z eurofondov v rámci Programu Slovensko. Okrem toho sa na tento účel poskytlo 61,4 milióna eur z Operačného programu Kvalita životného prostredia v rámci 69. výzvy, v rámci ktorej je alokovaných takmer 100 miliónov eur.

„Táto výzva je pre oprávnených žiadateľov stále otvorená. Ak teda obce, združenia obcí, alebo vodárenské spoločnosti majú vypracované projekty na budovanie verejných kanalizácií, čistiarní odpadových vôd, alebo súbežnú výstavbu verejných vodovodov, MŽP SR je pripravené prijať ich žiadosti,“ dodalo ministerstvo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Veronika Remišová
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRPS Progresívne Slovensko