Kúpalisko alebo kúpele? Do riešenia situácie v Podhájskej sa musí podľa Budaja zapojiť aj ministerstvo zdravotníctva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
120998932_3869026956458288_42018848799391215_n.jpg
Termálne kúpalisko Podhájska. Foto: www.facebook.com

Situáciu s termálnym kúpaliskom v Podhájskej (okres Nové Zámky) nemožno vyriešiť bez rozhodnutí orgánov zaoberajúcich sa kúpeľnou starostlivosťou. Pre agentúru SITA to uviedol tlačový odbor Ministerstva životného prostredia (MŽP SR).

Envirorezort totiž v dôsledku využívania vody z geotermálneho vrtu kúpalisko v Podhájskej nepovažuje za kúpalisko, ale kúpele. Prevádzka kúpaliska sa v takom prípade musí riadiť podľa iných pravidiel a noriem.

Vysoká rádioaktivita vody

„Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) na to upozornil ministra zdravotníctva a očakáva, že sa vyriešia problémy, pre ktoré ministerstvo zdravotníctva odmieta zaradiť Podhájsku medzi liečebné kúpele,“ uviedlo MŽP SR pre agentúru SITA.

Budaj rovnako ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (OĽaNO) požiadal o vyhodnotenie situácie s rádioaktivitou vody v kúpeľoch. Tá totiž desaťnásobne prekračuje limity stanovené pre povrchové vody.

Podľa šéfa envirorezortu preto ostáva nevyriešenou otázkou, či sa má kúpalisko v Podhájskej riadiť normami pre povrchové vody, alebo budú pre povrchové vody z geotermálnych vrtov stanovené špeciálne normy prihliadajúce na vyššiu mieru rádioaktivity, ktorú vody z geotermálnych vrtov prirodzene majú.

„Ministerstvo zdravotníctva situáciu pozorne sleduje a bude sa o výsledkoch od kolegov z Úradu verejného zdravotníctva ako aj MŽP SR informovať,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Niekoľko podmienok už splnili

Envirorezort 3. augusta informoval, že sa s prevádzkovateľom kúpaliska dohodol na postupnom uvoľňovaní opatrení. Termálnemu kúpalisku stanovil podmienky, ktoré bude musieť pre úplnú obnovu činnosti splniť.

Podľa starostu Podhájskej Romana Ivana kúpalisko už niekoľko podmienok envirorezortu pre opätovné uvedenie kúpaliska do plnej prevádzky splnilo. Ďalšie podmienky chce splniť v čo najkratšom možnom čase.

Pri posledných rokovaniach preto deklaroval odhodlanie zabezpečiť odsoľovanie a ochladzovanie vody z kúpaliska v horizonte približne troch mesiacov.

Situáciou s kúpaliskom v Podhájskej sa už zaoberá aj súd. Podľa zistení Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) kúpalisko Podhájska čerpalo vodu z geotermálneho vrtu a využívalo ju v bazénoch bez platného oprávnenia. SIŽP preto uložila spoločnosti pokutu 128 978 eur, proti čomu sa spoločnosť odvolala.

Falšovanie a utajovanie údajov

Budaj zároveň na začiatku júna informoval, že v súvislosti s prevádzkou termálneho kúpaliska dochádzalo v minulosti k falšovaniu či utajovaniu údajov. Tie sa týkali kvality a zloženia vody.

Niektoré podnikateľské subjekty podľa neho okrem toho na základe chybných meraní platili za odčerpanú vodu v Podhájskej oveľa menej, než reálne mali.

„Pokiaľ ide o obchádzanie zákona o platbách štátu za čerpanie geotermálnej vody, vo veci sa zjednala náprava a SIŽP určí v krátkej dobe výšku pokuty za porušovanie zákona,“ dodalo MŽP SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BudajRoman IvanVladimír LengvarskýZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRSIŽP Slovenská inšpekcia životného prostredia