Tvrdenia Slovenskej lesníckej komory (SLK), že lesníci nemôžu od marca do septembra spracovávať kalamitné drevo, sú zavádzajúce a opäť zbytočne vytvárajú konflikt medzi lesníkmi a ochranármi. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Štátnej ochrany prírody (ŠOP SR) Anna Weissová. ŠOP SR tak reagovala na vyjadrenie SLK z pondelka 1. marca o tom, že novela zákona o ochrane prírody pripravuje ľudí na vidieku a lesníkov o prácu.
Zákaz vo viacerých obvodoch
SLK tvrdí, že napríklad pracovníci Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) z dôvodu hniezdenia vtákov nesmú spracovávať kalamitné drevo od 1. marca do 31. augusta. Vďaka takémuto zákazu tak napríklad v obvode Tatranská Javorina nesmie v uvedenom období pracovať 12 pracovných skupín, ktoré tvorí približne 50 živnostníkov. V obci Lendak v okrese Kežmarok podľa SLK údajne pre ochranárske obmedzenia doteraz predalo kone a traktory viac ako 200 živnostníkov, ktorí odišli za prácou do zahraničia.
Ochranári začnú obnovovať na pravom brehu Dunaja hniezdnu stenu pre brehule hnedé
„Pravdou je, že v zmysle vydaných rozhodnutí okresných úradov sú v niektorých lokalitách obmedzené lesohospodárske činnosti v danom období, ak ide o chránené územia s výskytom hlucháňa hôrneho, prípadne iných ohrozených chránených druhov vtákov. Na iné lesohospodárske činnosti alebo iné územia sa toto obmedzenie nevzťahuje,“ uviedla ŠOP SR.
Slovensku hrozí pokuta
Argument, že zákazom spracovania kalamity dôjde k ďalšiemu nekontrolovanému šíreniu podkôrneho hmyzu do zdravých porastov, nie je podľa ŠOP SR správny. Podľa Petra Baláža, vedúceho odboru územnej a druhovej ochrany ŠOP SR, sa podkôrny hmyz nekontrolovateľne šíri už niekoľko rokov, a to bez ohľadu na obmedzenia ochrany prírody.
Pôdohospodárska platobná agentúra vyriešila problém, informačné systémy už nezávisia od dodávateľov
Štátni ochranári zároveň pripomínajú, že Slovensku hrozí pre nedostatočnú ochranu hlucháňa hôrneho miliónová pokuta. Za hlavný dôvod, prečo prišiel hlucháň o polovicu svojich hniezdnych území, pritom považujú práve lesohospodársku činnosť. „Odmietame preto vyjadrenia SLK, že týmto ohrozeným vtákom doteraz táto činnosť v lesných porastoch neprekážala a v hniezdení ich nijako neobmedzovala. Tento stav je neudržateľný a cieľom poslednej novely zákona o ochrane prírody a krajiny, je sprísnenie regulácie ťažby v chránených územiach,“ dodala ŠOP SR.