Lesníci požadujú odstrel medveďov na Slovensku, pridali sa k trestnému oznámeniu Lukášika a Kuffu

Medved, les
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenská lesnícka komora sa pridá k trestnému oznámeniu Dušana Lukášika a Filipa Kuffu, ktoré podali na Generálnu prokuratúru 6. júna pre podozrenie zo spáchania trestného činu všeobecného ohrozenia.

Regulácia početnosti medveďov

Dôvodom je, že sme v posledných rokoch svedkami častých stretov s medveďmi, pri ktorých dochádza k útokom na človeka, ktoré končia zraneniami či smrťou. Informoval o tom predseda Slovenskej lesníckej komory Igor Viszlai prostredníctvom tlačovej správy.

„Pristupujeme k trestnému oznámeniu, pretože ide o životy a zdravie lesníckeho personálu, ktorý pracuje v lese, a reálne sa cíti medveďmi ohrozený. Chceme aj týmto spôsobom upozorniť verejnosť na vážnosť situácie a neochotu kompetentných pristúpiť k efektívnemu a osvedčenému riešeniu, ktorým je regulácia početnosti populácie medveďov u nás,“ uviedol Viszlai.

Kompetentní problém ignorujú

Podľa lesníkov napriek dlhodobým výskumom a vynaloženým finančným prostriedkom kompetentní nepreukázali skutočné stavy medveďa hnedého na území Slovenska a nezabezpečili ich zredukovanie na prípustnú hranicu.

Útoky na človeka a majetok zľahčujú, až ignorujú, a prijímajú neúčinné opatrenia napriek štúdiám a vyjadreniam odborníkov, ktoré by tento stav mohli pomôcť zvrátiť.

Agentúra SITA osloví envirorezort so žiadosťou o reakciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Filip KuffaIgor Viszlai
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRSlovenská lesnícka komora