Lesy SR nemali zdokumentovaný proces výberu poľovných revírov a odstrel zveri bol predaný aj bez rozhodnutia komisie

Poľovník
Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) počas kontroly zistil, že Lesy SR nemali zdokumentovaný proces výberu poľovných revírov a odpredaj odstrelu zveri. Výšky náhrady za ich užívanie či odstrel zveri neboli primerané. Kontrolný úrad skontroloval vzorku 20 revírov, v ktorých bol zadaný odpredaj odstrelu zveri.

V jednom z revírov bola zmluva o predaji podpísaná až na viac ako 30 rokov, v dvoch prípadoch bol odstrel predaný aj bez rozhodnutia hodnotiacej komisie. Vyplynulo to z kontroly NKÚ, ktorá sa zamerala na systém prenájmu poľovných revírov v rokoch 2018 až 2021. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.

Zákon o poľovníctve

NKÚ odporúča novelizovať zákon o poľovníctve a upraviť otázky, ktoré sa týkajú zhromaždení vlastníkov poľovných revírov a zastupovanie záujmov štátu.

Súčasná legislatíva výkonu poľovníctva je nejednoznačná a existuje priestor na jej obchádzanie a netransparentné konanie, tvrdí úrad. V minulosti tento priestor umožnil ľuďom ľahšie a bez verejných súťaží dostať sa do poľovných revírov.

Jasné pravidlá a kritériá pri nakladaní s poľovnými revírmi a štátnymi poľovnými pozemkami a ich dôsledná kontrola znížia riziko možného netransparentného konania,“ upresnil podpredseda NKÚ Jaroslav Ivančo.

Kontrola NKÚ potvrdila nedostatky

Tvrdí, že je potrebné aj upraviť povinné pozývanie zástupcov štátu na zhromaždenie vlastníkov, podmienky preukazovania podielov, ich aktuálnosť a kontrolu správnosti údajov.

Kontrola potvrdila nedostatky v správe štátnych pozemkov pri výkone poľovníctva ako aj zneužívanie odpredaja odstrelu zveri v štátnych revíroch na obchádzanie transparentného procesu výberu užívateľa poľovného revíru, pričom samotný odpredaj mal v konečnom dôsledku charakter dlhodobého prenájmu, resp. využívania revíru,“ zdôraznil Ivančo.

Poľovné revíry

Dodal, že odpredaj odstrelu v štátnych revíroch na dobu aj viac ako 10 rokov a neskoršie dodatky k zmluvám potvrdzovali, že cieľom bolo užívanie revíru. Odpredaj odstrelu a poľovný hosť sa stal dlhodobým hosťom.

Na Slovensku bolo ku koncu roka 2021 evidovaných 1 884 poľovných revírov s výmerou 4,5 milióna hektárov. Priemerná výmera jedného poľovného revíru je dvakrát väčšia ako u našich západných susedov. Štátny podnik Lesy SR a Slovenský pozemkový fond patria k dominantným správcom poľovných revírov. Obe inštitúcie postupovali podľa NKÚ na zhromaždeniach vlastníkov rovnako.

NKÚ potvrdil, že chýba národný register poľovných revírov s aktuálnou vlastníckou štruktúrou poľovných pozemkov a hlavne ich výmerou. Kontrolný úrad urobil porovnanie medzi Národným lesníckym centrom o počte poľovných revírov s vlastníckym podielom poľovných pozemkov Lesov SR. V 133 revíroch nemali Lesy SR zaznamenané podiely na poľovných pozemkoch vo svojej evidencii, aj výmery revírov boli neaktuálne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniela Bolech DobákováJaroslav Ivančo
Firmy a inštitúcie Lesy SRNKÚ Najvyšší kontrolný úrad