Lesy SR predstavili novú aplikáciu Otvorené drevo, ktorá uľahčí kontrolu hospodárenia v lesoch

ťažba dreva
Foto: ilustračné, Thinkstock

Štátny podnik Lesy SR predstavil novú aplikáciu s názvom Otvorené drevo. Aplikácia bude slúžiť na kontrolu hospodárenia v lesoch.

Na tlačovej konferencii o tom informovali minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan, generálny riaditeľ Lesy SR Tibor Kőszeghy a generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra Peter Balogh.

V systéme nájdete aj staršie údaje

„Pre širokú verejnosť sme pripravili k lesníckemu geografickému informačnému systému a zároveň sme pripravili mobilnú aplikáciu na kontrolu ťažby a transportu dreva,“ uviedol Vlčan. Projekty sú súčasťou zefektívnenia a reorganizácie štátneho podniku Lesy SR.

Aplikácia zabezpečí zdieľanie informácii o transporte dreva na celom Slovensku až po úroveň odvozného miesta. Aktuálne je 12 tisíc odvozných miest. V systéme sú zverejnené nielen súčasné údaje, ale aj z predchádzajúcich piatich rokov. V súčasnosti sa sprístupňuje zhruba jeden milión 400 tisíc záznamov s podrobným rozpisom.

Cieľom je väčšia transparentnosť

Projekt zlepšuje dostupnosť údajov z dokladov o pôvode dreva a robí tak adresne na úrovni jednotlivých organizačných zložiek od najvyššej po najnižšiu a na úrovni odberateľov.

Údaje sumarizuje vo forme prehľadných grafov, v priestore na mape a sprístupňuje ich formou API pre externé systémy. Údaje sa aktualizujú každú pol hodinu a dáta sa čerpajú z viacerých interných a externých systémov. Odvoz dreva odberateľom je realizovaný až po načítaní dokladu zo systému.

Cieľom projektu je stransparentnenie pohybu dreva. „Považujem to za veľmi významný krok v modernizácii obchodu a verím, že to takto bude vnímať aj široká odborná či laická verejnosť,“ uzavrel Kőszeghy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter BaloghSamuel VlčanTibor Köszeghy
Firmy a inštitúcie Lesy SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR