Lov diviakov na Slovensku dosahuje historické maximá, za štyri mesiace ich ulovili už 18-tisíc

diviak
Foto: ilustračné, Getty Images

Slovenskí poľovníci dosahujú v love diviakov historické maximá, za štyri mesiace sezóny ich ulovili 18-tisíc. Za jún to predstavovalo 180 ulovených diviakov denne.

„Je veľmi pravdepodobné, že tento rok budeme ataktovať hranicu 100-tisíc diviakov,“ uviedol hovorca Slovenskej poľovníckej komory (SPK) Alojz Kaššák s tým, že za uplynulú poľovnícku sezónu poľovníci ulovili viac ako 75-tisíc diviakov. Kedysi ich v priemere lovili 35 až 40-tisíc ročne.

Africký mor ošípaných dvojnásobne zvýšil lov

Odkedy Slovensko bezprostredne ohrozuje africký mor ošípaných (AMO), lovia ich dvakrát toľko.

Poľovníci sú v najrizikovejšej nárazníkovej a infikovanej zóne s Maďarskom zabezpečení chladiarenskými zariadeniami vďaka Štátnej veterinárnej a potravinovej správe a Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Sú tiež motivovaní finančnou odmenou za vzorky z diviaka, SPK tiež zakúpila dezinfekčné prostriedky na sanáciu ulovenej a uhynutej diviačej zveri. O ďalšom materiálnom zabezpečení užívateľov poľovných revírov chladiarenskými zariadeniami sa vedú rokovania.

V krajine sú nutné rázne zmeny

Aby poľovníci mohli loviť ešte viac diviakov a ďalších druhov raticovej zveri a zamedziť tak vznikajúcim škodám, je potrebné podľa komory urobiť v krajine rázne zmeny.

Okrem iného požadujú obmedziť pohyb ľudí v najrizikovejších zónach pre zamedzenie šírenia AMO, zakázať vstup do lesov na zelenej hranici s Maďarskom či vytvoriť pružný mechanizmus pre mimoriadne situácie v legislatíve, najmä na úseku zákonov o poľovníctve, o zbraniach a strelive a ochrany prírody a krajiny.

Aby sa lov stal efektívnejší a najmä stále bezpečný, je podľa SPK nutné napríklad vytvoriť dostatočne široké prieseky vo vysokých poľnohospodárskych plodinách.

Zahraničný trh je presýtený divinou

Nakoľko je trh v zahraničí aj na Slovensku u veľkoodberateľov presýtený divinou z celej Európy, SPK už na jar iniciovala zmenu legislatívy pri predaji malých množstiev diviny v koži.

„Aby sme to slovenským poľovníkom uľahčili, SPK pripravila webovú aplikáciu pre predaj diviny v koži konečnému spotrebiteľovi – občanovi tak, aby si každý mohol zakúpiť to najkvalitnejšie mäso priamo zo slovenskej prírody,“ uviedol Kaššák. Aplikácia bude dostupná na doméne www.predajdiviny.sk v najbližších dňoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz Kaššák
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SR