Lov diviačej zveri sa v rizikových oblastiach, ktoré sa nachádzajú medzi africkým morom ošípaných (AMO) postihnutou oblasťou a tam, kde výskyt nebol zaznamenaný, zvýšil o 43 percent.
Rovnako sa prejavil zvýšený úhyn diviačej zveri. V stredu o tom informoval minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nom. OĽaNO) na zasadnutí Vlády SR.
Kontrola poľovných revírov
Pokles stavov diviačej zveri za deväť mesiacov a to lovom a úhynom stúpol oproti minuloročnej poľovníckej sezóne na 74 529 kusov, čo je o 49,5 percent viac.
Bratislavskí poľovníci ulovili 19 diviakov, ich premnoženie je znakom globálneho otepľovania
Aktuálne sú počas mimoriadnej situácie kontrolované všetky poľovné revíry so zameraním na kontrolu aktivít užívateľov poľovných revírov. To smeruje k zvýšenej intenzite lovu aj k odstraňovaniu kadáverov.
Pretlak exportu v rámci Európy
Situácia sa v Európe naďalej vyvíja dynamicky a od zvislej osi pobaltských štátov po Bulharsko smeruje západným smerom. Pre obavy pred ďalším zavlečením AMO z iných členských štátov Európskej únie, kde bola nákaza AMO zaznamenaná, bolo potrebné vypracovať plány kontrol spracovateľských závodov bravčového mäsa.
Veterinári vydali mimoriadne núdzové opatrenie pre africký mor ošípaných, poľovníci zvýšia odstrel diviakov
Rovnako sa postupuje pri kontrolách na hranici s Poľskom a Českom a to so zameraním na kontrolu pôvodu bravčového mäsa, testovanie na AMO s cieľom odhaliť, identifikovať zdroj a zamedziť dovozu bravčového mäsa zo zóny II a III z členských štátov EÚ.
Keďže Nemecko stratilo exportné možnosti umiestnenia bravčového mäsa na ázijských trhoch pre konfirmáciu AMO, vzniká pretlak exportu v rámci Európy, vrátane Slovenska. Situácia sa v Európe naďalej vyvíja dynamicky a od zvislej osi pobaltských štátov po Bulharsko smeruje západným smerom.