Lov diviakov v rizikových oblastiach stúpol, prebieha kontrola všetkých poľovných revírov

diviak
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Lov diviačej zveri sa v rizikových oblastiach, ktoré sa nachádzajú medzi africkým morom ošípaných (AMO) postihnutou oblasťou a tam, kde výskyt nebol zaznamenaný, zvýšil o 43 percent.

Rovnako sa prejavil zvýšený úhyn diviačej zveri. V stredu o tom informoval minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nom. OĽaNO) na zasadnutí Vlády SR.

Kontrola poľovných revírov

Pokles stavov diviačej zveri za deväť mesiacov a to lovom a úhynom stúpol oproti minuloročnej poľovníckej sezóne na 74 529 kusov, čo je o 49,5 percent viac.

Aktuálne sú počas mimoriadnej situácie kontrolované všetky poľovné revíry so zameraním na kontrolu aktivít užívateľov poľovných revírov. To smeruje k zvýšenej intenzite lovu aj k odstraňovaniu kadáverov.

Pretlak exportu v rámci Európy

Situácia sa v Európe naďalej vyvíja dynamicky a od zvislej osi pobaltských štátov po Bulharsko smeruje západným smerom. Pre obavy pred ďalším zavlečením AMO z iných členských štátov Európskej únie, kde bola nákaza AMO zaznamenaná, bolo potrebné vypracovať plány kontrol spracovateľských závodov bravčového mäsa.

Rovnako sa postupuje pri kontrolách na hranici s Poľskom a Českom a to so zameraním na kontrolu pôvodu bravčového mäsa, testovanie na AMO s cieľom odhaliť, identifikovať zdroj a zamedziť dovozu bravčového mäsa zo zóny II a III z členských štátov EÚ.

Keďže Nemecko stratilo exportné možnosti umiestnenia bravčového mäsa na ázijských trhoch pre konfirmáciu AMO, vzniká pretlak exportu v rámci Európy, vrátane Slovenska. Situácia sa v Európe naďalej vyvíja dynamicky a od zvislej osi pobaltských štátov po Bulharsko smeruje západným smerom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Samuel Vlčan
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaVláda SR