Ľudia v mestách môžu pozorovať desiatky sov, ktoré odpočívajú cez deň na stromoch aj v zastavaných územiach. Členovia Ochrany dravcov na Slovensku tieto miesta aktuálne mapujú. Informuje o tom mimovládna organizácia Ochrana dravcov na Slovensku na svojej webovej stránke.
„Najčastejšie ide o skupiny ihličnatých stromov alebo tují, ktoré rastú v okolí kostolov, škôl, na cintorínoch, v parkoch, či rodinných záhradách. Prítomnosť myšiarok nám prezradí trus a vývržky popadané pod stromami. Vývržky sú zvyšky potravy, ako kosti, srsť a perie, ktoré myšiarky nestrávili a tak ich pravidelne vyvrhujú. Keď sa zadívame do koruny stromov, môže sa nám pošťastiť, že uvidíme naraz desiatky sov. Cez deň myšiarky odpočívajú ukryté v korunách stromov a so západom slnka odlietajú loviť,“ uviedol Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.
Podmienky na Slovensku sú v zime pre niektoré dravce priaznivejšie. Ktoré z nich môžete u nás spozorovať?
Počet myšiarok ušatých, ktoré sú od jesene do jari na spoločných zimoviskách, závisí aj od dostupnosti potravy v okolitej krajine. Najpočetnejšie zimoviská boli nájdené v nížinách. Lokality s viac ako 50 sovami boli v minulosti v Trebišove, Kolárove, Nitre a Norovciach. Počet jedincov, ako aj miesto zimovania sa môže medziročne meniť.
V aktuálnej sezóne sa členom organizácie aj v spolupráci s verejnosťou podarilo zaznamenať viac ako 50 zimovísk, na ktorých ornitológovia napočítali 800 zimujúcich jedincov. „Zimoviská mapujeme do polovice februára, neskôr myšiarky pomaly opúšťajú zimoviská a hľadajú si lokality na hniezdenie,“ uzavrel Veselovský.