Medvede biele sa pre klimatické zmeny ocitli na červenom zozname a môže im hroziť vyhynutie

Medveď biely, samica, mláďatá
Foto: ilustračné, Thinkstock

Medvede biele (Ursus maritimus) môžu do konca storočia úplne vymiznúť, ak ľudia neurobia viac v boji proti klimatickým zmenám. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Odborníci upozorňujú, že v dôsledku zmenšujúceho sa morského ľadovca v Severnom ľadovom oceáne niektoré populácie medveďov bielych už teraz dosiahli svoje limity na prežitie.

Extrémne dlhé vzdialenosti

Šelmy sa totiž na ľadovú vrstvu spoliehajú pri love tuleňov. Ubúdanie ľadu ich núti prejsť extrémne dlhé vzdialenosti alebo zostať na súši, kde majú problémy nájsť dostatok potravy pre seba i svoje mláďatá.

Medveď sa stal „ukážkovým príkladom klimatickej zmeny“, skonštatoval Peter Molnar z Torontskej univerzity v kanadskom Ontáriu. Ak ľad zmizne, medvede biele podľa neho nebudú mať kam ísť.

Medvede biele sú v červenom zozname ohrozených druhov Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) označené ako zraniteľné, pričom kľúčovým faktorom je klimatická zmena.

Klesanie populácie

Viaceré štúdie už ukázali, že počet medveďov bude pravdepodobne klesať spolu s ubúdajúcim ľadom. Nová štúdia, ktorej výsledky publikovali v odbornom časopise Nature Climate Change, približuje aj obdobie, v ktorom sa to podľa vedcov môže stať.

Odolnosť zvierat odborníci vypočítali na základe modelu toho, ako spotrebovávajú energiu. „Ukázali sme, že najprv prestanú prežívať mláďatá. Budú sa rodiť, ale samice nebudú mať dostatok telesného tuku na to, aby vytvorili mlieko a pomohli im prežiť sezónu bez ľadu. Každý z nás vie, že bez stravy dokážeme prežiť len nejaký čas – to je biologická realita všetkých druhov,“ priblížil pre BBC News hlavný vedec neziskovej organizácie Polar Bears International Steven Amstrup, ktorý sa na štúdii tiež podieľal.

Klimatické zmeny

V prípade vysokých emisií skleníkových plynov je pravdepodobné, že do roku 2100 skolabujú všetky populácie medveďov bielych, až na zopár výnimiek, odhalila štúdia. Viaceré populácie sa pritom podľa vedcov stratia aj v prípade, že ľudstvo dosiahne miernu redukciu emisií.

Tieto zistenia potvrdzujú predchádzajúce odhady, podľa ktorých medvede biele do roku 2100 prežijú len v niekoľkých populáciách na veľmi ďalekom severe, ak sa nezmenšia klimatické zmeny.

„Trajektória, na ktorej sa nachádzame, nie je dobrá, ale ak sa spoločnosť spamätá, máme čas zachrániť medvede biele. A ak to urobíme, prospejeme tým všetkému životu na Zemi, vrátane seba,“ doplnil Amstrup.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom