Ľudia v okolí rieky Slaná si môžu vydýchnuť, voda v studniach nie je kontaminovaná a je zdravotne nezávadná

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Studne v okolí rieky Slaná znečistenej banskými vodami sú bezpečné. Ako informovalo Ministerstvo životného prostredia, na základe odobratej vzorky z 26. júla 2022 sa v studniach nebezpečné látky nenachádzajú.

Voda je zdravotne nezávadná

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Rožňave urobil rozbor z 20 studní, ktoré sa nachádzajú v okolí rieky Slaná, ani jedna vzorka neprekročila medzné hodnoty arzénu, niklu či síranu.

Zvýšenie mangánu bolo zaznamenaná v dvoch vzorkách, pri ktorých ide pravdepodobne o vplyv geologického podložia. V piatich vzorkách bola prekročená dávka železa, avšak z odborného hľadiska ide o zdraviu neškodné hodnoty.

Na medzirezortnom krízovom štábe v stredu sa zástupcovia MŽP zhodli, že je potrebné monitorovať podzemné vody v okolí toku rieky Slaná a taktiež na efektívnom technickom riešení zastavenia vytekania znečistenej vody z bane.

Vytvorenie expertnej skupiny

Zástupcovia MŽP, Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra, Výskumného ústavu vodného hospodárstva, Vodohospodárskej výstavby aj Slovenského vodohospodárskeho podniku sa dohodli na vytvorení expertnej skupiny, ktorá z odobratých vôd a ich prúdenia posúdi hydrologické monitoringy banských diel.

Ústav zmonitoruje aj sedimenty a spoločne so Slovenským vodohospodárskym podnikom budú kontrolovať zloženie vody vytekajúcej do rieky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR