Matečná otvorila nové lesnícke priestory, v informačnej kancelárii ponúkajú aj vlastné výrobky (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lesy SR, podniková predajňa, Gabriela Matečná
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná počas otvorenia novej podnikovej predajne štátnych Lesov SR. 31. január 2020 Foto: www.facebook.com

Predajné miesto originálnych vlastných výrobkov spojené s lesnou informačnou kanceláriou v piatok slávnostne sprístupnili v budove sídla štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky (Lesy SR) v Banskej Bystrici. Lesníci v predajni ponúkajú vlastné mäsové výrobky z diviny uvádzané pod značkou Lesnícke pochúťky, mrazené mäso z diviny, mrazené ryby, vlastné akostné odrodové vína, 100 % sušená šípková dužina, sušené lesné ovocné plody, ale aj lesnícke publikácie, spoločenské hry, turistické mapy a suveníry.

Sušené lesné plody aj výrobky z diviny

Náklady na zriadenie multifunkčného priestoru v dlhodobo nevyužívanom priestore boli podľa generálneho riaditeľa Lesy SR Mariana Staníka približne 30-tisíc eur, pričom v súčasnosti v ňom pracuje jeden zamestnanec s výhľadom zamestnania ďalších podľa potreby.

„Chceli sme vytvoriť priestor, v ktorom by návštevníci našli informácie o našej činnosti, a tiež si mohli kúpiť naše výrobky. Ponúkame tu sušené lesné plody, med, divinu, ryby či kvalitné víno z našej vlastnej produkcie v Topoľčiankach. Mimoriadne hrdí sme na vlastnú produkciu exkluzívnych mäsových výrobkoch z diviny pod názvom Lesnícke pochúťky,“ uviedol generálny riaditeľ.

Lesy SR, podniková predajňa, Gabriela Matečná
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, strihá pásku pred novou podnikovou predajňou štátnych Lesov SR. 31. január 2020 Foto: www.facebook.com

Mäsové výrobky zo série Lesnícke pochúťky sú jedinečné tým, že majú najvyšší podiel diviny na slovenskom trhu. Divina nepochádza z fariem, ale predovšetkým z vlastných režijných poľovných revírov, ktoré sú v užívaní štátneho podniku.

Neoddeliteľná súčasť slovenskej kuchyne

Mäso spracováva Odštepný závod Topoľčianky, ktorý je pod stálym veterinárnym dohľadom. Mäsové výrobky neobsahujú alergény ani geneticky modifikované organizmy. Podiel diviny z jelenej zveri na zložení výrobku je pri klobáse a saláme 70 % a pri šunke až 85 %. Klobása a saláma sú balené v jedlom prírodnom čreve, čím sú šetrné k životnému prostrediu.

„Divina bola po tisícročia neoddeliteľnou súčasťou kuchyne územia Slovenska. Dnes ju však v obchodoch nájdeme len výnimočne. Naším cieľom je prinavrátiť ju slovenským spotrebiteľom. Slovenská divina zo slovenských lesov má výbornú kvalitu a máme jej dostatok. Som veľmi rada, že sa aktuálnemu vedeniu Lesov Slovenskej republiky podarilo začať výrobu potravín z diviny. Štátny podnik tým rozširuje svoje portfólio produktov o atraktívne a stopercentne slovenské potraviny,“ povedala pri otvorení prevádzky podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

Lesy SR v Topoľčiankach prevádzkujú Zariadenie na spracovanie diviny, ktoré spracováva divinu z raticovej zveri ulovenej v poľovných revíroch celého Slovenska.

Zariadenie spĺňa náročné technologické a hygienické normy a už od roku 2003 vlastní povolenie na vývoz svojich výrobkov do členských štátov Európskej únie. Používaná technológia spracovania umožňuje vyrábať mrazenú divinu s 24-mesačnou dobou minimálnej trvanlivosti.

Šípky zbierali aj žiaci základných škôl

Záujemcovia si budú môcť v novootvorenej predajni v Banskej Bystrici kúpiť vákuovo balené mrazené mäso z jeleňa, srnca, daniela, muflóna alebo diviaka v kuchynskom balení. Ponúkané vína štátneho podniku si dlhodobo udržiavajú vysoký štandard kvality a získali viacero ocenení na rôznych vinárskych súťažiach.

Vlastná podniková vinica je situovaná vo vinohradníckej obci Topoľčianky, ktorá patrí do Nitrianskej vinohradníckej oblasti do Zlatomoraveckého rajónu. Sušené lesné ovocné plody a 100 % sušenú šípkovú dužinu na prípravu omáčok alebo džemov produkuje špecializovaný závod Semenoles sídliaci v Liptovskom Hrádku.

Plody šípok sa tu v špeciálnych zariadeniach podrvia a následne sa sušia pri teplote 40 stupňov Celzia, ktorá im umožňuje zachovať si pôvodný obsah živín a vitamínu C.

Na zbere čerstvých šípkových plodov sa v roku 2019 už po tretíkrát významnou mierou podieľali žiaci základných škôl po celom Slovensku. V rámci súťažného projektu Zber šípok spoločne s Lesmi SR sa im podarilo vyzbierať rekordných 22,5 tony šípok, z ktorých vyrobili približne päť ton šípkovej sušiny.

Lesy SR, podniková predajňa
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gabriela MatečnáMarian Staník
Firmy a inštitúcie Lesy SR