Ministri poľnohospodárstva Visegrádskej skupiny (V4) a Bulharska, Chorvátska, Rumunska, Slovinska a Fínska sa v rámci českého predsedníctva vo V4 stretli v Prahe a podpísali spoločnú deklaráciu o lesoch a klimatických zmenách.
Budúca poľnohospodárska politika
Predmetom spoločného rokovania bola aj téma budúcej podoby spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP), súčasných problémov lesníctva a agro-lesníctva vrátane potenciálu pre rozvoj biohospodárstva a téma Afrického moru ošípaných (AMO). Informovalo o tom ministerstvo pôdohospodárstva SR.
Prijatá spoločná deklarácia o lesoch, trvalo udržateľnom obhospodarovaní lesov a prispôsobení sa zmene klímy, odráža hlavné výzvy pre odvetvie lesného hospodárstva a najdôležitejšie témy, ktoré ministri vzniesli počas stretnutia v Prahe.
Ministerka Matečná chce podporiť predajcov, ktorí ponúkajú na trhoviskách lokálne produkty
„Lesy, ich ochrana a trvalo udržateľné využívanie, dnes čelia mnohým výzvam. Patria k nim na jednej strane nepriaznivé účinky klimatickej zmeny vrátane častejšieho výskytu a väčšej intenzity pôsobenia škodlivých činiteľov a na druhej strane, rastúce rôznorodé požiadavky a očakávania spoločnosti, čo vyvíja značný tlak na lesné zdroje a ich využívanie. Otázka ochrany lesov vrátane adaptácie na klimatickú zmenu a riešenia podkôrnikovej kalamity, je výrazne dôležitou témou, ktorú nemôžeme podceňovať,“ zdôraznila na rokovaní ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná.
Africký mor ošípaných
Ministerka Matečná vníma diskusiu v rozšírenom formáte V4 ako vhodnú platformu k presadeniu spoločných pozícií a potrieb, naviazaných na spoločný región.
„Spolupráca pri finalizácií podmienok v rámci novej CAP je pre Slovensko mimoriadne dôležitá,“ povedala Gabriela Matečná. Slovenská republika považuje podľa agrosektoru za potrebné, aj v kontexte budúcej CAP, zabezpečiť vytvorenie takých podmienok, ktoré umožnia ďalšiu finančnú podporu lesov a lesníctva v členských štátoch, minimálne na takej úrovni, ako je tomu v aktuálnom programovom období.
Slovenskí potravinári predstavili svoje výrobky v Moskve, delegáciu viedla ministerka Matečná
„Bez adekvátnej finančnej podpory, nie je možné dosiahnuť adekvátne riešenia otázky klimatickej zmeny. Lesy a lesnícky sektor pritom zohrávajú zásadnú a jedinečnú úlohu v boji proti klimatickej zmene,“ uviedol slovenský agrorezort.
Záverom stretnutia rezonovala téma Afrického moru ošípaných, ktorý v relatívne krátkom čase zasiahol veľkú časť územia Európy. V Prahe bola zdôraznená potreba náležitého financovania a potreba pokrytia nákladov na eradikáciu ochorenia.
Podpora ničenia amazonského pralesa rušením ciel je podľa Matečnej cesta do klimatického pekla
„Krajiny postihnuté prípadmi AMO by mali mať nielen možnosť spoľahnúť sa na finančnú podporu EÚ, ale mali by tiež povinne uplatňovať spoľahlivé, jednotne stanovené a predtým testované postupy boja proti tomuto vírusu, v záujme minimalizovať a dokonca až úplne zastaviť jeho šírenie. Všetci si musia uvedomiť, že opatrenia prijaté v jednej krajine, chránia zvyšné územie EÚ bez výskytu AMO, a preto sa nepriamo týkajú všetkých členských štátov EÚ,“ uzavrela Matečná.