Medveď napadol lesného taxátora v Strážovských vrchoch. Nie je pravda, že mu vytrhol kus stehna

Medved, les
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 2. augusta 16:12

V Strážovských vrchoch pri obci Domaniža (okres Považská Bystrica) v pondelok popoludní napadol medveď lesného taxátora.

Medveď hneď nezaútočil

Ako na sociálnej sieti informovala trenčianska krajská polícia, muž sa v čase útoku pohyboval na lesnej ceste od Domanižskej Lehoty, kde vyznačoval ťažbu dreva. Napadnutý muž pre políciu uviedol, že pri vyznačovaní porastu počul, ako sa na neho začal rútiť a vrčať medveď, pričom hneď nezaútočil.

„Najskôr išiel iba popri ňom a až po prejdení pár metrov na neho zaútočil. Medveď ho pohrýzol do rúk, nôh aj do oblasti chrbta. Zranený muž skončil v nemocnici, je však mimo ohrozenia života,“ uviedla polícia.

O útoku medveďa bol vyrozumený starosta obce Domaniža a aj Zásahový tím pre medveďa hnedého, ktorému je polícia v prípade potreby ochotná poskytnúť súčinnosť. Polícia zároveň vyzýva verejnosť na opatrnosť v prípade pohybu v lese vzhľadom na zvýšený výskyt medveďa hnedého v Trenčianskom kraji.

Medializované informácie sa nepotvrdili

Podľa hovorkyne Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristíny Bockovej sa nepotvrdili medializované informácie o tom, že medveď pri útoku mužovi vytrhol kus stehna.

„Medveď spôsobil lesnému pracovníkovi rany, poškriabania a tiež zlomeninu prsta. Zranenému potom prišli na pomoc kolegovia, ktorí pracovali v tejto oblasti. Muž bol ambulantne ošetrený a prepustený do domácej liečby. Má nárok na náhradu škody, keďže ide o živočícha, určeného zákonom o ochrane prírody a krajiny,“ uviedla Bocková.

Zásahový tím ŠOP SR vykonal obhliadku miesta kolízie spolu so starostom obce Domaniža. „Miesto sa nachádza v blízkosti horárne, niekoľko kilometrov vzdialenej od obce. Oblasťou prechádza lesná cesta, no nie je to turistický chodník. Územie je v 1. stupni ochrany prírody a krajiny. Pracovníci Správy Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy v minulosti upozorňovali na nesprávne zabezpečený komunálny odpad, ktorý bol uskladnený vo vykopanej jame neďaleko horárne. Po nahlásení došlo v spolupráci s obcou k urýchlenej náprave, no medvede sa už do oblasti horárne naučili chodiť,“ dodala Bocková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠOP Štátna ochrana prírodyZásahový tím pre medveďa hnedého