Medvedica, ktorú zastrelil Huliak, ohrozovala ľudí. Eliminovaný zásahovým tímom bol aj „medveď z videa“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medveď hnedý
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Medvedica, ktorú v piatok 10. mája vo večerných hodinách zastrelil poslanec a starosta Očovej Rudolf Huliak (SNS), opakovane navštevovala intravilán obce, poškodzovala poľnohospodárske plodiny a svojim správaním a výskytom aj v záhradách rodinných domov opakovane ohrozovala miestnych obyvateľov ako aj návštevníkov obce“. Informuje o tom Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR) na sociálnej sieti Facebook.

Medvedicu dlhšie monitorovali

Odstránenie problémovej medvedice bolo podľa ochranárov vykonané na základe dohody o spolupráci na manažmente medveďa hnedého medzi ŠOP SR a Poľovníckym spolkom Očová.

Dlhšie ju monitorovali a jej správanie vyhodnotili ako rizikové. Mohla ohroziť zdravie a život ľudí. „Všetky použité metódy averznej terapie u predmetného jedinca boli neúčinné,“ skonštatovali ochranári.

Zastrelený medveď, Očová

Eliminovali aj medveďa z videa

Obec upozorňovala za posledné týždne na medvede viackrát. Koncom apríla to bolo v lokalitách smerom na Bujačie, Slavcová a Kalinovce.

V pondelok 6. mája ráno dokonca jeden pobehoval ulicami. Zábery však niektorých ľudí pobúrili, keďže sa zdalo, že auto ho „naháňa“. Iní zase volali po urýchlenom riešení tohto problému, keďže stretov človeka so šelmami je v tomto období viac.

Štátna ochrana prírody SR k tomuto prípadu uviedla, že jedinec, ktorý bol videný v uliciach Očovej, bol zásahovým tímom eliminovaný ešte v ten deň.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Rudolf Huliak
Firmy a inštitúcie Štátna ochrana prírody SRZásahový tím pre medveďa hnedého