Merania ukázali nepriaznivé výsledky, oxid dusičitý nad limitom nemalo iba jedno krajské mesto

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Diesel, auto, výfuk
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

Všetky krajské mestá na Slovensku okrem Trnavy prekročili vo februári priemerný limit maximálnej koncentrácie oxidu dusičitého (NO2) v ovzduší. Informovalo o tom spotrebiteľské združenie Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (SOS) v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslala projektová koordinátorka združenia Petra Čakovská.

Maximálna koncentrácia oxidu dusičitého v ovzduší je na Slovensku stanovená na 40 ug/m3, teda na 40 mikrogramov (milióntina gramu, pozn. SITA) na meter kubický. Nadlimitnú hodnotu 40 ug/m3 nameralo združenie v desiatich z celkovo 200 meracích staníc rozmiestnených po celom Slovensku. Najvyššiu priemernú koncentráciu NO2 nameralo SOS v Trenčíne, a to 46,8 ug/m3. Maximálnu hranicu prekročili aj dve stanice v Žiline a jedna stanica v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici, Čadci, Ružomberku, Košiciach a Prešove.

Zničené alebo odcudzené tuby

Hodnotu 30 ug/m3 priemernej koncentrácie NO2 v ovzduší, ktorú má ako maximálny povolený limit stanovené Švajčiarsko, prekročilo spolu 51 staníc, teda 28 percent všetkých meraných miest na Slovensku. Koncentrácie NO2 v ovzduší merali prostredníctvom meracích túb, ktoré umiestňovali konštantne do výšky 1,5 m. Predovšetkým na miesta v blízkosti rušných ciest a križovatiek, kde je predpoklad prítomností väčšieho množstva ľudí, ako sú priechody pre chodcov, zastávky, chodníky popri cestách, parkoviská nákupných centier, školské dvory či športoviská.

Prekvapilo nás, že až 18 meracích túb nám ľudia zničili alebo odcudzili, väčšina zmizla z blízkosti školských dvorov, športovísk či napríklad zdravotného strediska. Výsledky meraní na západnom a strednom Slovensku mohli ovplyvniť jarné prázdniny. Počas jedného týždňa našich meraní bola vďaka nim v Bratislavskom, Nitrianskom, Trnavskom, Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji menšia hustota dopravy, z čoho možno usudzovať, že hodnoty NO2 mimo prázdnin by tu boli ešte o niečo vyššie,“ uviedla Čakovská.

Najväčším producentom znečistenia je doprava

Jasne identifikovanými oblasťami s najvyššou koncentráciou NO2 sú podľa nej najmä región Žilinského kraja a Kysúc, a mestá Zvolen a Prešov, kde sa priemer nameraných hodnôt držal nad úrovňou 30 ug/m3. Nasledujú mestá Trenčín, Nitra, Bratislava, Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Spišská Nová Ves a Košice. Najmenej NO2 znečistenými oblasťami sú Žitný ostrov, podtatranská oblasť, Nízke Tatry a periférie miest, kde nedochádza k veľkému zahusťovaniu dopravy.

Pri väčšine miest sa za najväčšieho producenta znečistenia dá považovať doprava, v prípade miest Žilina, Ružomberok alebo Bratislava môže byť ďalším významným zdrojom znečistenia aj priemysel.

Merania na vyše 200 miestach uskutočnilo SOS v rámci medzinárodného projektu Zvedavé nosy od 11. februára do 2 marca, teda tesne pred vypuknutím pandémie koronavírusu a zavedením opatrení, ktoré viedli k vylúčeniu dopravy a následnému zníženiu objemu emisií v ovzduší.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Petra Čakovská
Firmy a inštitúcie Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S) Poprad