Bratislava bude aj počas tejto sezóny monitorovať liahniská a eliminovať larvy komárov prostredníctvom látky BTI. Ako informovala hovorkyňa magistrátu Dagmar Schmucková, od marca skontrolovali odborníci a dobrovoľníci viac ako 2600 liahnisk.
Záplavové územie zmonitorovali
Zrealizovali už viac ako 60 zásahov v rôznych lokalitách mesta, napríklad v Petržalke, Jarovciach, Záhorskej Bystrici, vo Vajnoroch či Podunajských Biskupiciach. Aktuálna kombinácia daždivého počasia a vyšších teplôt spôsobila vyšší počet zásahov.
Pre zdvihnutú hladinu rieky Morava a zaplavenie okolitého územia nasadili v oblasti Devínskej Novej Vsi na boj proti komárom aj helikoptéru. „Práve v týchto miestach, po dažďoch a vyliatí Moravy, zaevidovali zamestnanci a dobrovoľníci desiatky aktívnych liahnisk komárov,“ priblížil magistrát s tým, že záplavové územie zmonitorovali pomocou dronu.
Granulát aplikovali z helikoptéry
V území, ktoré sa rozprestiera na približne 30 hektároch, nariadili veľkoplošný zásah, počas ktorého granulát aplikovali z helikoptéry.
„Aj tento rok vykonáva zásahy dodávateľ a vyškolení zamestnanci Komunálneho podniku, ktorí používajú chrbtové postrekovače alebo sypú larvicíd ručne. Biologický prostriedok aplikujeme najmä pozemne, ale sme pripravení aj na vzdušné zásahy – dronom alebo helikoptérou. Tú využívame teraz prvýkrát vzhľadom na náročnú dostupnosť terénu,“ vysvetlil koordinátor regulácie komárov na magistráte Bratislavy Michal Stano.
Po vzdušnom zásahu budú terén kontrolovať a podľa potreby dosýpať. V rovnakom čase bude vykonávať zásah BTI helikoptérou aj rakúska strana, s ktorou mesto dlhodobo spolupracuje, čím zvýšia efektivitu zásahu.
Látka likviduje 100 percent lariev
Hlavnú sezónu výskytu komárov ohraničujú mesiace apríl až september. V tomto období magistrát kontroluje zmapované liahniská. Zamestnanci a dobrovoľníci chodia do terénu, odoberajú vzorky a namerané počty lariev v liahniskách značia do aplikácie.
„V prípade zistenia nadlimitných hodnôt sa pristupuje k aplikovaniu látky BTI. Ide o selektívny biologický larvicíd, ktorý využíva kmene baktérií, ktoré následne ničia larvy komárov,“ konštatuje mesto. Pri správnej aplikácii BTI likviduje 100 percent lariev v liahnisku skôr, ako sa z nich stihnú vyliahnuť komáre.
Veľkou výhodou látky BTI je, že je možné ju aplikovať aj v lokalitách s vyšším stupňom ochrany, kde chemické postreky nie je možné použiť a kde sa zároveň nachádza veľká časť liahnisk.
„Na území mesta sa vyskytuje viac ako tisíc pravidelných väčších liahnísk a ďalšie stovky až tisíce sporadických menších mlák, ktoré tiež poskytujú vhodné podmienky na liahnutie komárov,“ vysvetľuje magistrát s tým, že monitorovať ich a sledovať stav lariev môžu aj tento rok pomôcť obyvatelia, ktorí prejdú školením a zapoja sa do radov dobrovoľníkov.
V záhradkárskych osadách, v územiach s piatym stupňom ochrany, v lesoch či vodohospodárskych ochranných pásmach (Čunovo, Sihoť, Pečňa) nie je možné zasahovať. „Pre majiteľov/nájomcov záhrad a rodinných domov mesto tento rok pripravilo BTI vo forme tabliet,“ konštatuje samospráva. Tablety si je možné prevziať v budove magistrátu a na niektorých miestnych úradoch.