Mičovský chce ochrániť poctivých farmárov pred špekulantmi, plánuje zmeny a systémové opatrenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ján Mičovský,Tibor Guniš
Zľava: Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský a bývalý generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Tibor Guniš. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 28. mája, 15:43

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) v spolupráci s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA) plánuje prijať legislatívne zmeny a systémové opatrenia, aby ochránilo poctivých farmárov pred špekulantmi pri poberaní dotácií.

Takéto správanie nemieni tolerovať

Minulý týždeň sa totiž odohrala ďalšia bitka na slovenských poliach o úrodu z dôvodu tzv. križovania žiadostí o priame platby pre poľnohospodárov a agrorezort tvrdí, že už nemieni takéto správanie tolerovať. Vo štvrtok o tom informovali minister pôdohospodárstva Ján Mičovský a generálny riaditeľ PPA Tibor Guniš.

Na poliach vo Vyšnom Tvarožci (okres Bardejov) mal byť minulý týždeň v skorých ranných hodinách fyzicky napadnutý a olúpený na jeho vlastnej parcele jeden z farmárov.

„Naše pôdohospodárstvo potrebuje čistotu produkcie potravín, financií a ľudských vzťahov. Práve čistota vzťahov by mala byť prvoradá. Myslel som si, že násilie, ktoré bolo v minulosti na slovenských poliach, už pominulo. Žiaľ, presvedčil som sa, že to tak nie je. Na našich poliach stále existuje fyzické násilie. Ak sa to vyskytlo už aj za môjho mandátu, je vylúčené, ak by sme sa tvárili, že nás sa to netýka. Je to obrovská hanba, a preto MPRV nájde mechanizmy, aby v prípade, že niekto bude bitku považovať za bežné riešenie sporov na poliach, bude mať veľký problém a nebude môcť získať dotácie,“ uviedol Ján Mičovský.

Bitka medzi farmármi

Spor, ktorý minulý týždeň vyvrcholil bitkou medzi farmármi, mal trvať už šesť rokov. Podľa syna zbitého farmára bolo dôvodom konfliktu tzv. križovanie žiadostí o priame platby pre poľnohospodárov.

„Za šesť rokov, odkedy máme problém s nátlakom, nám nikto nepomohol. Prišlo až k tomu, že môj otec bol na poli napadnutý niekoľkými ľuďmi. Verím, že MPRV a PPA bude v tomto a nielen v našom prípade konať. Na slovenských poliach je mnoho konfliktov. Farmári sú ekonomicky ruinovaní. Jedným z dôvodov konfliktov je kríženie priamych platieb. V našom spore nám konkurenčný subjekt bráni v poberaní dotácií. Je to umelo vytvorená, pofidérna firma. Máme u nej podozrenie na subvenčný podvod. Aj PPA mala podozrenie na tento subjekt a ich praktiky v roku 2018. PPA však v roku 2019 vydala rozhodnutie, kde nám podpory za rok 2018 neuznala. Verím, že MPRV a PPA tieto problémy vyriešia,“ povedal syn zbitého farmára Ivo Belejčák.

Konflikt, ktorý sa stal, je podľa generálneho riaditeľa PPA Tibora Guniša neakceptovateľný. „Na PPA hľadáme riešenia, ako tieto konflikty minimalizovať. K dispozícii máme množstvo dát, aby poctiví farmári dostali svoje peniaze včas a bez problémov. To si ale bude vyžadovať legislatívne zmeny. Musíme sa vrhnúť do digitalizácie procesov v pôdohospodárstve. Stále totiž množstvo procesov prebieha na papieri, čo procesy nesmierne spomaľuje,“ dodal Tibor Guniš.

Treba poriadky v pozemkoch a vlastníckych vzťahoch

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) sa hanbí a dištancuje od poľnohospodárov, ktorí druhých kolegov bijú na poliach.

„Treba však povedať, že pokiaľ niekto konečne na Slovensku neurobí poriadky v pozemkoch a vlastníckych právach bude sa toto diať aj naďalej. Už roky vyzývame štát, aby situáciu s pozemkami riešil. Ak neprídu riešenia aj polícia má veľmi ťažkú prácu určiť, kde je spravodlivosť. Niekto pozemok vlastní, niekto je nájomca, niekto mal zmluvu s pôvodným majiteľom atď. Niekedy existujú dokonca dve rozličné nájomné zmluvy od tej istej osoby. Tiež je ale potrebné povedať, že ide o individuálne zlyhania a poľnohospodári nie sú na Slovensku Huróni, ktorí sa bijú na poliach a ubližujú si. Drvivá väčšina farmárov sú slušní pracovití ľudia,“ uviedol vo štvrtok na mimoriadnom brífingu SPPK jej predseda Emil Macho.

SPPK navrhuje, aby v sporných prípadoch bola kritická parcela vyňatá aj na 3-4 roky z poberania dotácií, pokiaľ sa situácia nevyjasní.

„Na ostatné platby samozrejme bez ohľadu na veľkosť poľnohospodára by boli dotácie nejakým spôsobom vyplatené. Riešenia teda existujú. Sme pripravení na diskusiu s MPRV aj PPA,“ dodal Emil Macho.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján MičovskýTibor Guniš
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPPA Pôdohospodárska platobná agentúra