Mičovský dal svojmu poradcovi dotáciu, podľa Transparency to možno považovať za konflikt záujmov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Mičovský
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ján Mičovský. Foto: Achívne, SITA/Kancelária Národnej rady SR

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský musel v utorok vysvetľovať okolnosti dotácie vo výške 20 000 eur, ktorú podpísal pre svojho poradcu Michala Bizoňa.

Rozptýliť pochybnosti o konflikte záujmov sa mu podľa Transparency International Slovensko (TIS) nepodarilo ani napriek tomu, že dotácia mala byť určená na bohumilý zámer vzdelávania detí o včelárstve a združenie peniaze pre pandémiu napokon vrátilo.

Konflikt záujmov

„Ak zmluvu o poskytnutí dotácie podpisuje na jednej strane minister a na druhej strane jeho poradca ako zástupca občianskeho združenia, je to podľa nás možné považovať za konflikt záujmov. A to aj napriek tomu, že úspešné žiadosti posudzovala komisia a združenie napokon dotáciu vrátilo. Alternatívu, že združenie vedené poradcom ministra bolo vo výzve zvýhodnené, alebo že za svoj projekt lobovalo, totiž nemožno vylúčiť, čo negatívne vplýva na dôveryhodnosť celej dotačnej schémy,“ uviedla v stredu TIS vo svojom stanovisku na sociálnej sieti.

Podľa TIS by bolo vhodné, aby ministerstvá takýmto potenciálnym konfliktom záujmov predchádzali už v zásadách prideľovania dotácií. Zodpovednosť je ale aj na strane žiadateľov a TIS očakáva, že ak niekto pôsobí ako poradca ministra, nebude sa so svojim občianskym združením v rovnakom čase uchádzať o dotácie od štátu a už tobôž nie o dotácie v rezorte, kde sám ako poradca ministra pôsobí.

Dotácia bola určená pre občianske združenie

Agrorezort ešte v utorok večer reagoval, že dotácia nebola určená pre poradcu ministra, ale pre Občianske združenie Včelársky ekologický spolok Slovenska na vytvorenie projektu slúžiaceho pre vzdelávania a mládež s podtitulom „Úle na Trenčianskom hrade“. Stalo sa tak na základe výzvy zverejnenej ministerstvom ešte 4. augusta 2020.

Úle sa však podľa agrorezortu podarilo občianskemu združeniu umiestniť a vybudovať na základe vlastných aj sponzorských príspevkov. Podujatie bolo verejné (na konci augusta), pod záštitou ministra a zúčastnil sa ho aj štátny tajomník MPRV SR.

S informáciou prišiel Hlas-SD

Následne občianske združenie plánovalo v rámci tejto dotácie realizovať ešte ďalšie vzdelávacie akcie, ktoré sa však z dôvodu obmedzení súvisiacich s pandémiou koronavírusu nepodarilo zorganizovať, a tak občianske združenie vrátilo celú dotáciu ešte začiatkom apríla späť ministerstvu.

S informáciou o poskytnutí dotácie vo výške 20 000 eur ministrom Mičovským pre svojho poradcu Michala Bizoňa prišla v utorok strana Hlas-SD. Minister pôdohospodárstva mal dať dotáciu pred Vianocami 2020 a podľa Hlasu nemôže tvrdiť, že o tom nevedel. Svojmu poradcovi desiatky tisíc eur vlastnoručne podpísal. Dokazuje to zmluva v Centrálnom registri zmlúv.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Mičovský
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRTIS Transparency International Slovensko