Milovníci prírody môžu vyraziť do Tatier, sezónna uzávera turistických chodníkov sa skončila

Vysoké Tatry
Foto: ilustračné, SITA/Radoslav Maťaš

Sezónna uzávera turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku sa skončilav nedeľu 14. júna. V praxi to znamená, že návštevníci môžu od dnešného dňa využívať kompletne všetky značkované turistické chodníky, vrátane priechodov cez vysokohorské sedlá a trasy, ktoré vedú na turisticky sprístupnené štíty. Uviedla hovorkyňa Štátnych lesov TANAPu Martina Petránová.

Na území Vysokých a Belianskych Tatier majú turisti k dispozícii okolo 350 kilometrov značených turistických trás, ďalších vyše 330 kilometrov sa nachádza v Západných Tatrách.

Vyše osemsto kilometrov trás

Okrem toho Štátne lesy TANAPu ako správca turistickej a informačnej siete na území Tatranského a časti Pieninského národného parku zabezpečujú aj značenie turistických chodníkov v oblasti Spišskej Magury a Pienin.

Celkovo je v ich správe viac ako 800 kilometrov značených turistických trás, z toho na vyše tristo sa vzťahuje sezónna uzávera. V rámci nich návštevníkom Tatranského národného parku ponúkajú aj osem náučných chodníkov.

„Tešíme sa, že aj napriek zložitým podmienkam sa nám stále darí udržať primeraný stav značených turistických chodníkov. Tento rok nám prípravu na letnú sezónu skomplikovala novela zákona o ochrane prírody, podľa ktorej sme museli požiadať o udelenie príslušných súhlasov a výnimiek, aby sme vôbec mohli vykonávať všetky práce nevyhnutné pri starostlivosti o turistické trasy. Žiaľ, ešte ani v tejto chvíli nie je proces ukončený, a tak by sme chceli návštevníkov poprosiť o istú dávku trpezlivosti a porozumenia. Hneď, ako to bude možné, pristúpime k odstraňovaniu prípadných nedostatkov,“ konštatoval vedúci odboru prác celospoločenského významu Štátnych lesov TANAPu Peter Spitzkopf.

Starostlivosť o turistické chodníky zabezpečuje Stredisko terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu spoločne s jednotlivými ochrannými obvodmi. Bežnú údržbu vykonávajú zamestnanci priebežne na všetkých značených turistických trasách počas celého roka.

Vysoko v horách je ešte sneh

Pravidelne pred štartom letnej turistickej sezóny si jednotlivé úseky turistických chodníkov postupne prechádzajú a prípadné nedostatky odstraňujú.

Vo vyšších polohách, kde aj v tomto období stále panujú zimné podmienky, tak ale budú môcť urobiť až vtedy, keď zíde sneh. Okrem toho pracovníci Strediska terénnych služieb každoročne kompletne obnovia jednu zo štyroch značiek, tentokrát to bude zelená.

„Momentálne by mali byť všetky značené turistické chodníky na území v správe Štátnych lesov TANAPu priechodné, len v oblasti Veľkého hangu v Malej Studenej doline by turisti mali zvýšiť opatrnosť, keďže tam došlo k väčšiemu zosuvu skál. Cez víkend sa však chodník na Téryho chatu podarilo spriechodniť,“ upozornila Petránová.

O prípadných obmedzeniach na turistických chodníkoch v priebehu letnej sezóny budú Štátne lesy TANAPu návštevníkov Tatranského národného parku informovať prostredníctvom svojej webstránky www.lesytanap.sk či facebookového profilu, turistov na ne upozornia aj informačné tabule osadené priamo v teréne.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Martina Petránová
    Firmy a inštitúcie Štátne lesy TANAPu