Niektorí aktivisti si veľmi zakladajú na vedeckom podklade, ale sami nedokážu objektívne informovať. Uviedol to na sociálnej sieti štátny tajomník ministerstva životného prostredia Filip Kuffa v reakcii na mimovládne organizácie, ktoré kritizujú povolenie lovu vlka.
„Na margo protestu My sme les a ostatných organizácii, ktorý zorganizovali pred Ministerstvom životného prostredia SR, mi nedá nespomenúť aj video europoslanca Michala Wiezika. Ten išiel na miesto, kde sa v tejto poľovníckej sezóne ulovili prvé jedince vlka a dojemne poukázal na prírodnú rezerváciu Švihrová, kde v jej blízkosti odlovili vlka a kde je zakázané loviť vlka,“ povedal Kuffa.
Ochrana rašelinísk
Štátny tajomník zdôraznil, že prírodná rezervácia Švihrová bola vyhlásená za účelom ochrany rašelinísk, kde predmetom ochrany sú rastlinné spoločenstvá a nie vlk dravý. „Bol som si to overiť a spolu s riaditeľom sme nahliadli aj do dokumentácie. Po tomto môžem konštatovať, že europoslanec spolu s mimovládnymi organizáciami zavádza verejnosť,“ objasnil Kuffa.
Ochrancovia žiadajú Tarabu o zastavenie odstrelov vlka, pred ministerstvom vyvesili transparenty - VIDEO, FOTO
Na záver zdôraznil, že lov vlka platný dodnes, prebiehal za prísnych podmienok a bola zavedená novinka týkajúca sa biokoridorov, kde platil zákaz jeho lovu. Organizáciu My sme les obvinil z nedostatku agendy.
Transparent s krvavými stopami
„Tri týždne dokola opakujú to isté o vlkoch, lebo nemajú ľuďom čo ponúknuť. Stále však dúfajú, že im niekto naletí,“ dodal Kuffa s odkazom na situáciu v prírodnej rezervácii Švihrová, kde sa podľa neho europoslanec Wiezik snažil vytvoriť dojem, že vlk dravý je predmetom ochrany.
Mimovládne ochranárske organizácie Aevis, WWF Slovensko, My sme les a Greenpeace Slovensko 13. januára zaslali ministrovi životného prostredia Tomášovi Tarabovi jasný odkaz, že vlk nie je trofej.
Pred budovou Ministerstva životného prostredia SR rozvinuli transparent s krvavými vlčími stopami ako formu protestu proti zrušeniu celoročnej ochrany vlkov. Podľa ochranárov rezort narúša základné princípy ochrany prírody a likviduje ohrozené druhy. Marek Kuchta z iniciatívy My sme les upozornil, že ministerstvo využíva neúčinný postup namiesto odborných argumentov.
Aktuálne povolené odstrely
„Ministerstvo nepredložilo žiadne dáta, podľa ktorých by lov vlka znižoval škody na hospodárskych zvieratách,“ konštatoval Kuchta. Pripomenul tiež slová ministra Tarabu, že škody spôsobené raticovou zverou poľnohospodárom sú násobne vyššie ako tie spôsobené vlkmi, a dosahujú približne 20 miliónov eur ročne.
Ochrancovia žiadajú Tarabu o zastavenie odstrelov vlka, pred ministerstvom vyvesili transparenty - VIDEO, FOTO
Kuchta ďalej vysvetlil, že vlk dokáže regulovať stav raticovej zveri. Aktuálne povolené odstrely však môžu znížiť početnosť populácie vlkov o 12 až 24 percent, oslabiť existujúce svorky a znížiť ich schopnosť vyhľadávať si prirodzenú korisť. Oslabené svorky majú podľa neho častejšie tendencie k útokom na hospodárske zvieratá.