Minister Budaj informoval vládu o Klimatickom pakte z Glasgowa

VLÁDA: Rokovanie 74. schôdze
Minister životného prostredia Ján Budaj. Foto: SITA/Branislav Bibel

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) informoval vládu SR o Klimatickom pakte z Glasgowa a bol tento materiál vzatý na vedomie. Na pakt nadväzuje globálny kompromis, ktorý odráža rovnováhu medzi záujmami takmer 200 zmluvných strán.

Od 31. októbra do 13. novembra 2021 prebiehali v anglickom Glasgowe popri konferencii zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy aj zasadnutie zmluvných strán Kjótskeho protokolu, zasadnutie podporného orgánu Dohovoru pre vedecké a technologické poradenstvo, zasadnutie podporného orgánu Dohovoru pre implementáciu a zasadnutie Konferencie strán slúžiacej ako stretnutie strán Parížskej dohody.

Predsedníctvo COP 26 si stanovilo cieľ udržať obmedzenie rastu teploty na 1,5 stupňa Celzia, zabezpečením nulových bilancií emisií skleníkových plynov do polovice storočia a udržanie rastu priemernej globálnej teploty o 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím, adaptáciou na ochranu komunít a prirodzených biotopov, mobilizovaním financií a spoločným úsilím a prácou.

Financovanie riešení zmeny klímy

Klimatický pakt vyzýva zmluvné strany robiť všetko pre zvýšenie ambícií ako v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov, tak adaptácie na zmenu klímy a vo financovaní riešení zmeny klímy.

Jednotlivé strany znovu potvrdili príslušné záväzky k Dohovoru o biologickej diverzite, ako aj k udržateľnému využívaniu pôdy a k zachovaniu, ochrane, udržateľnému manažmentu a obnove lesov a terestriálnych ekosystémov.

Opatrenia proti fosílnym palivám

Krajiny vyhlásili, že zvýšia svoje úsilie v ochrane lesov a ich obnove. Klimatický pakt konkrétne žiada zmluvné strany, aby v roku 2023 opäť zvýšili svoje ambície a vyzýva rozvinuté krajiny ku zvýšeniu financovania adaptácie na zmenu klímy do roku 2025 na dvojnásobok oproti roku 2019.

Ide tiež o prvé rozhodnutie konferencie, ktoré sa zameriava na opatrenia proti fosílnym palivám, pričom vyzýva na postupné obmedzenie využívania uhlia na energetické účely a postupné zrušenie neefektívnych dotácií na fosílne palivá.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov