Minister Vlčan predstavil návrh zákona na ochranu slovenskej pôdy, posúdi ho pracovná skupina

postrek, pole, farma
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pripravilo návrh novely zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskych pozemkov, ktorým chce chrániť pôdu na Slovensku.

Ako v tlačovej správe uviedol rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, podnetom pre túto iniciatívu bol postup maďarskej vlády, ktorá založila štátny kapitálový fond určený výlučne na nákup poľnohospodárskej pôdy v susedných štátoch. Po diplomatickom tlaku zo strany Slovenska síce maďarská vláda zo svojho zámeru ustúpila, ale otázka ochrany pôdy zostala podľa ministerstva naďalej aktuálna.

Vytvorenie expertnej skupiny

Včera na koaličnej rade som predstavil návrh novely zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskych pozemkov. Strana SaS reagovala na návrh rezervovane. Výsledkom je dohoda o vytvorení expertnej pracovnej skupiny,“ uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan. Jej členmi budú zástupcovia všetkých štyroch koaličných strán a gestorom bude hnutie OĽANO a rezort pôdohospodárstva. „Úlohou skupiny bude posúdiť a upraviť návrh tak, aby spĺňal požiadavky všetkých koaličných partnerov,“ tvrdí minister.

Ministerstvo pôdohospodárstva chce predísť riziku, že na Slovensku sa nadobúdateľmi poľnohospodárskych pozemkov budú stávať bez akejkoľvek kontroly iné štáty. Rovnako je podľa rezortu nevyhnutné zabrániť tomu, aby na Slovensku nadobúdali vlastníctvo pozemkov osoby, ktoré na tento účel dostali finančnú podporu v rozpore so záväznými pravidlami spoločného trhu EÚ.

Povinné zverejňovanie ponúk

Ministerstvo preto navrhlo zaviesť v takýchto prípadoch dva regulačné nástroje. Prvým je zavedenie predkupného práva štátu a vybraných subjektov verejného sektora. Druhým je priamy zákaz nadobudnutia poľnohospodárskeho pozemku členským štátom a subjektmi z takého členského štátu, v ktorom sa nakupovanie pôdy financuje z verejných zdrojov v rozpore so Zmluvou o fungovaní EÚ.

Rezort tiež navrhuje zaviesť povinné zverejňovanie všetkých ponúk na prevod poľnohospodárskych pozemkov a prejavovania záujmov o tieto pozemky. „Toto zverejňovanie umožní prehľad o disponibilnej pôde, o cenách požadovaných vlastníkmi pôdy a o záujme o tieto pozemky. Zároveň toto zverejňovanie umožní aktívne uplatňovanie predkupného práva štátu a vybraných subjektov verejného sektora,“ dodáva ministerstvo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR