Ministerstvo životného prostredia (MŽP) sprísnilo ochranu ďalšej lokality, kde žije kriticky ohrozený hlucháň. Ide o Chránené vtáčie územie (CHVÚ) Strážovské vrchy, ktorého program starostlivosti na ďalších 30 rokov v stredu schválila vláda.
Požiadavky Európskej komisie
Okrem zlepšenia ochrany vzácneho vtáctva a jeho biotopov Slovensko týmto krokom vyhovie požiadavkám Európskej komisie, ktorá už začiatkom tohto roka začala konanie proti Slovensku za nedostatočnú ochranu hlucháňa a tetrova.
Štátne lesy zastavili ťažbu pod Kráľovou Hoľou, na území žije kriticky ohrozený hlucháň hôrny
„Schválenie programu starostlivosti o CHVÚ Strážovské vrchy na roky 2019 – 2048 prispeje k odstráneniu nedostatkov, ktoré Európska komisia vytýka Slovenskej republike,“ konštatovalo MŽP v predkladacej správe.
Miliónové náklady
Náklady na starostlivosť o CHVÚ Strážovské vrchy počas nasledujúcich 30 rokov envirorezort vyčíslil na 3,37 milióna eur. Z toho takmer 200-tisíc sa uhradí z prostriedkov EÚ.
Vo Veľkej Fatre stopli ťažbu dreva. Mohla ohroziť vzácneho hlucháňa
MŽP upozorňuje, že ide o odhad finančných prostriedkov, v ktorom sú obsiahnuté aj náhrady za obmedzenie bežného obhospodarovania lesných pozemkov, ktorých výška ani rozsah zatiaľ nie sú známe.
Zvrátenie vyhynutia hlucháňa
Program starostlivosti o CHVÚ Strážovské vrchy spresňuje zásady využívania územia, ustanovuje ciele ochrany druhov vtáctva a určuje opatrenia na dosiahnutie dlhodobých cieľov. Hlavným cieľom je zvrátiť vyhynutie hlucháňa hôrneho.
Plánom je tiež zlepšiť súčasný nepriaznivý stav druhov ako jariabok hôrny, žltochvost hôrny a strakoš veľký. Schválením programu starostlivosti Slovensko tiež splnilo záväzok ochrany európskej sústavy Natura 2000.