Za účelom riešenia nepriaznivej situácie s africkým morom ošípaných (AMO) avizuje agrorezort opätovné vyhlásenie tzv. „Prasacej amnestie“. Chovateľom ošípaných tak bude umožnené zaregistrovať si svoje neregistrované chovy bez hrozby sankčných mechanizmov.
Situácia sa zhoršuje
Amnestia potrvá od 28. mája do 15. júna 2021. Informoval o tom v piatok hovorca ministerstva pôdohospodárstva Daniel Hrežík. Ku koncu mája 2021 eviduje agrorezort už viac ako 2 800 prípadov AMO u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných.
Potravinový systém je chorý. Odborníci volajú po rýchlejšom prechode k rastlinnej strave
Prvá prasacia amnestia, ktorá prebehla vlani, prispela podľa agrorezortu k zvýšenej identifikácii a registrácii drobnochovov ošípaných v rizikových oblastiach s výskytom AMO u diviačej zveri. AMO sa aktuálne nachádza v 18-tich okresoch Slovenska. Situácia sa podľa MPRV zhoršuje, tento vývoj sa však predpokladal.
Záleží im na ochrane
„Na ochrane a bezpečnosti chovov ošípaných nám mimoriadne záleží. Je to úloha agrorezortu a musí platiť aj pre všetkých chovateľov a občanov. Preto sme sa rozhodli zopakovať výzvu úspešného riešenia pri boji s AMO, ktorú sme predstavili v októbri 2020. Vyzývame všetkých neregistrovaných chovateľov, aby svoje chovy nahlásili a dokázali sme eliminovať všetky súvisiace riziká, ktoré toto ochorenie prináša. Apelujem na všetkých chovateľov, aby dodržiavali pravidlá a biologickú ochranu chovov a využili možnosť registrácie chovov bez sankcie v najbližších dňoch,“ vyzval štátny tajomník agrorezortu Martin Fecko na piatkovej tlačovej konferencii.
Na tej chýbal končiaci agrominister Ján Mičovský. Práve o Martinovi Feckovi sa pritom najčastejšie hovorí ako o jeho možnom nástupcovi.