Ministerstvo životného prostredia považuje tvrdenia starostu obce Dvory nad Žitavou o nekomunikácii za nepravdivé

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) označilo tvrdenia starostu obce Dvory nad Žitavou (okres Nové Zámky) Branislava Becíka (Hlas-SD) o nekomunikácii za nepravdivé. Zásadne odmieta tvrdenia, že nepočúva hlas samospráv pri presadzovaní záujmov ochrany životného prostredia.

Tlačové oddelenie MŽP SR priblížilo, že rezort do piatka nedostal výzvu na stretnutie za okrúhly stôl.

Potrebám samospráv rozumejú

Navyše vedenie ministerstva pravidelne cestuje po regiónoch Slovenska a diskutuje s primátormi a starostami o najpálčivejších problémoch.

Rozumie tak potrebám samospráv, ktoré dlhodobo bojujú s chýbajúcou kanalizačnou a vodovodnou sieťou, nefungujúcim odpadovým hospodárstvom a tiež chýbajúcou územnoplánovacou dokumentáciu.

Becík na tlačovej konferencii primátorov a starostov nominantov opozičných strán Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a Hlas-SD v piatok 15. októbra konštatoval, že sú nespokojní s nedostatočným množstvom výziev na udelenie finančnej podpory z eurofondov.

Financovanie nezastavili

Environmentálny fond (EF) zároveň pre agentúru SITA potvrdil, že nezastavil financovanie pri projektoch výstavby kanalizácií, vodovodov či čistiarní odpadových vôd v rámci výzvy z roku 2020.

Manažérka komunikácie EF Michaela Kroková doplnila, že fond tak urobí iba v prípade zásadného porušenia zmluvy či právnych predpisov SR. Fond nepodporuje nezodpovedné správanie niektorých súčasných a bývalých starostov obcí.

Ministerstvo zhodnotilo, že využívanie zdrojov Environmentálneho fondu bolo za predchádzajúcich vlád nehospodárne a neprehľadné a v súčasnosti sa pokračuje v kontrolných mechanizmoch, ktoré sa vykonávajú priebežne s obvyklou mierou opatrnosti.

„Jedným z negatívnych príkladov je obec Kravany. Práve starosta tejto obce odmieta s Envirofondom komunikovať a poskytnúť podklady na kontrolu verejného obstarávania na dobudovanie obecnej kanalizácie. Envirofond v tejto súvislosti podal kvalifikovaný podnet na Úrad pre verejné obstarávanie,“ objasnil.

Zvažujú ďalšie trestné oznámenie

V tomto prípade je tiež podané trestné oznámenie pre podozrenie na korupčné správanie pri výbere dodávateľa projektu a úkonov verejného obstarávateľa po uzatvorení zmluvy o dielo.

Envirofond zvažuje podanie ďalšieho trestného oznámenia vo veci dotácie pre obec Kravany. Envirofond uviedol, že v porovnaní so starostom obce Kravany, ktorý hovoril o 26 obciach, oni identifikovali u troch až štyroch obcí závažné porušenia.

Podčiarkol, že so všetkými obcami, až na dve, medzi ktorými je aj obec Kravany, intenzívne komunikujú a obce samotné sú súčinné.

Obec nepredložila podklady

EF obci Kravany tiež odporučil spomaliť práce, kým neprebehne kontrola, aby vzniknutú situáciu pokračovaním vo výstavbe viac nezhoršila a neohrozila tým aj samotnú obec.

S týmto krokom však obec nesúhlasila. Zároveň opakovane nepredložila podklady, aby EF mohol rozhodnúť či poskytne kladné stanovisko s úhradou predložených faktúr.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav BecíkMichaela Kroková
Firmy a inštitúcie Environmentálny fondMŽP Ministerstvo životného prostredia SR