Ministerstvo životného prostredia požaduje mimoriadny stav v Nižnej Slanej, práce by sa urýchlili

Slana
Rieka Slaná. Foto: www.facebook.com

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) apeluje na Okresný úrad v Rožňave na vyhlásenie mimoriadneho stavu v Nižnej Slanej (okres Rožňava).

Ten by mal urýchliť prácu rezortu hospodárstva aj banských záchranných služieb, ktoré boli poverené sanáciou vytekajúcich banských vôd do rieky Slaná. Informovalo o tom tlačové oddelenie envirorezortu v tlačovej správe.

Z výsledkov rozborov, ktoré pred dvoma týždňami vykonali odborníci zo Slovenského vodárenského podniku, štátny podnik, vyplýva, že v bezprostrednej blízkosti bane ešte dochádza k prekročeniu niektorých ukazovateľov, avšak stav vody na odbernom mieste najbližšie k maďarskej hranici je vyhovujúci napriek jej zafarbeniu. Vo vode pri hraniciach boli namerané množstvá mangánu na úrovni 0,37 miligramov na liter, pričom norma je 0,3 miligramov na liter,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Na podnet ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) schválila vláda SR 4. mája finančné prostriedky v objeme 200-tisíc eur pre ministerstvo hospodárstva, aby realizovalo opatrenia na zabránenie vytekaniu banských vôd do rieky Slaná. Cieľom envirorezortu je prinavrátiť stav vody vo vodnom toku Slaná, aký bol pred znečistením. K tomu aktívne poskytujú pomoc všetky rezortné organizácie a Okresný úrad Rožňava.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom