Ministerstvo životného prostredia spustilo 15-dňový lov vlkov, ochranári hovoria o masakri pre úzku skupinu vyvolených

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlk dravý
Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) zverejnilo vyhlášku, ktorá od stredajšieho dňa spúšťa 15-dňový lov vlkov.

Ako upozornili organizácie Aevis, My sme les a WWF Slovensko, konanie envirorezortu sa nezakladá na odborných argumentoch a vyvoláva vážne obavy o budúcnosť ohrozenej vlčej populácie. Zároveň ochranári varujú pred vážnymi následkami pre slovenskú prírodu.

Ochranári hovoria o zneužívaní moci

„Dnes sa začína masaker z dielne ministerstva životného prostredia, ktorý slúži len záujmom úzkej skupiny vyvolených. Tento krok nie je v žiadnom prípade o ochrane prírody, farmárov ani o ochrane ľudí, ale o zneužívaní moci a presadzovaní poľovníckych záujmov,“ vyhlásil riaditeľ organizácie Aevis Rastislav Mičaník.

Zároveň vysvetlil, že schválením vyhlášky došlo k vyradeniu vlka zo zoznamu chránených živočíchov a poľovníci ho môžu oddnes loviť v rámci bežnej činnosti.

Envirorezort ignoroval apel vedcov

Podľa expertky WWF Slovensko Kataríny Butkovskej envirorezort ignoroval apel desiatok popredných slovenských vedcov a expertov z oblasti ochrany prírody, spochybnil hodnovernosť štúdií publikovaných v recenzovaných vedeckých časopisoch a umožnil lov bez ohľadu na to, že neboli preukázané žiadne jeho ekonomické prínosy.

„Ministerstvo, ktoré má chrániť prírodu, sa jej opäť otočilo chrbtom,“ skonštatovala.

Kľúčová úloha vlka

Návrh vyhlášky podľa ochranárov tiež opomína nezastupiteľnú úlohu vlka v prírode.

„Vlk zohráva kľúčovú rolu v regulácii raticovej zveri, ktorá spôsobuje obrovské ekonomické škody poľnohospodárom aj lesníkom. Udržuje zver v dobrom zdravotnom stave a pomáha regulovať šírenie chorôb, ako napríklad afrického moru ošípaných. Namiesto lovu je potrebná podpora farmárov a prevencia,“ pripomenul Marek Kuchta z iniciatívy My sme les.

Jediný dôvod je trofejný lov

Jediný uveriteľný dôvod na lov vlka je podľa ochranárov trofejný lov a naplnenie predvolebných sľubov. K rozhodnutiu povoliť odstrel totiž podľa nich došlo aj napriek tomu, že nebol dodržaný legislatívny postup.

Stanovenie kvóty, ako aj samotná vyhláška podľa ochranárov pravdepodobne porušujú národné aj európske právo. Environmentálne organizácie preto vyzývajú poľovníkov, aby ukázali rešpekt k prírode aj k zákonom a nestlačili spúšť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína ButkovskáMarek KuchtaRastislav Mičaník
Firmy a inštitúcie AevisMy sme lesMŽP Ministerstvo životného prostredia SRWWF Slovensko