Ministri Mičovský a Budaj uzavreli Veľkonočnú dohodu o lesoch, chcú zdokonaliť legislatívu

Ján Mičovský, Ján Budaj
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský (OĽaNO) a minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Foto: Koláž WBN

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský (OĽaNO) a minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) sa dohodli na vytvorení stálej medzirezortnej komisie pre lesy.

Jej úlohou bude zdokonaliť legislatívu tak, aby sa zvýraznil význam lesov a odstránili sa rozpory pri ich správe. Agentúru SITA o tom informoval prostredníctvom tlačovej správy Vladimír Machalík.

„Sme rozhodnutí urobiť strategický obrat v postojoch štátu k lesnej krajine. Tá nám dáva popri vzácnej obnoviteľnej drevnej hmote aj oveľa vzácnejšiu ekoprodukciu. Jedným z cieľov medzirezortnej komisie preto bude túto produkciu reálne oceniť a získané prostriedky vkladať naspäť do zveľaďovania lesov,“ povedal minister pôdohospodárstva Mičovský.

„Všetky lesy sú hodné ochrany a našou úlohou bude nájsť taký spôsob ich správy, aby žiadny ich úžitok nebol podcenený a žiadna ich ochrana zanedbaná. Lesy musia slúžiť občanom a nie tým, ktorí v nich vidia iba peniaze,“ dodal Budaj.

Pôsobenie medzirezortnej komisie sa začína v období poznačenom vládnymi obmedzeniami pre pandémiu Covid-19. Táto situácia ukazuje, akými zraniteľnými sú mnohé naše výrobné a spotrebné systémy.

Východiskom je podľa ministrov úcta k prírode a sebadisciplína v ochrane pred škodlivými dôsledkami civilizácie. Práve tá môže byť pre prácu „Veľkonočnej komisie“ tým najlepším základom. Súčasné ťažkosti s pandémiou podľa nich podčiarkujú nevyhnutnosť obratu v civilizačných stereotypoch aj v pripravenosti štátu chrániť zdravie a kvalitu životného prostredia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BudajJán MičovskýVladimír Machalík
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SR