Mláďatá sokolov vylietajú z hniezd, oddýchnuť si môžu aj na balkónoch či parapetoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
sokol myšiar
Sokol myšiar (lat. Falco tinnunculus) je dravec z čeľade sokolovitých, a je druhým najbežnejším slovenským dravcom po myšiakovi lesnom. Foto: archívne, SITA/www.dravce.sk

Mláďatá sokola myšiara, ktorý často hniezdi aj v mestách, v súčasnosti vylietajú z hniezda, učia sa lietať a môžu pristáť i na balkónoch či parapetoch slovenských sídlisk.

Mláďatá treba nechať na pokoji

Po opustení hniezda sú ešte slabé, nedokážu dobre lietať. Často sadnú tam, kde sa unavia – vo dvore, na múriku, na parapete či balkóne. Potrebujú si oddýchnuť a načerpať energiu, kým opäť odletia. Niekedy to môže trvať aj viac dní. Dospelý pár by mal nelietajúce mláďatá prikrmovať tam, kde sa rozhodli pristáť,“ vysvetlil Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

Dodal, že ak je mláďa vitálne, bez zranení a vyzerá byť v poriadku, treba ho nechať na pokoji. Ak je na zemi, je možné ho vyložiť na vyvýšené miesto, do tieňa a bezpečia pred mačkami či psami.

Rady odborníkov

Ak je mláďa apatické či zranené, treba kontaktovať odborníkov zo Štátnej ochrany prírody, Ochrany dravcov na Slovensku, alebo iného združenia.

Jedince nekŕmte a neodnášajte z miesta nálezu bez porady s odborníkmi, správnym postupom im môžete zachrániť život,“ zdôraznil Slobodník.

Evidujú viac ako 60 hniezd

Sokol myšiar, nazývaný aj poštolka alebo pustovka, je najčastejším dravcom na Slovensku, často hniezdi v mestách a obciach. Vlastné hniezdo si nestavia, využíva kvetináče, rímsy, otvory, zákutia.

„Ľudia sú zo sokolov posedávajúcich na svojich parapetoch zmätení, volajú a píšu nám, čo majú robiť. Tento rok je prípadov viac ako inokedy, pretože vysoký stav drobných hlodavcov umožnil hniezdiť viacerým párom a odchovať vyšší počet mláďat,“ informovala Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku. Tento rok organizácia eviduje zatiaľ viac ako 60 hniezd tohto sokola z dvoch desiatok miest a obcí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Ochrana dravcov na Slovensku