Moderné pestovanie nemá podľa zeleninárov a zemiakárov od štátu žiadnu podporu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zemiaky
Foto: SITA/AP

Poľnohospodári, ktorí pestujú plodiny na zakrytých plochách, teda v skleníkoch, nemajú možnosť získať podporu z výzvy agrorezortu na podporu na investície do poľnohospodárskych podnikov.

Štát ich tak odčlenil od moderného, ekologického a udržateľného pestovania. Informoval o tom predseda Zemiakarského a zeleninárskeho zväzu SR Jozef Šumichrast v tlačovej správe.

Pestovatelia nemajú nárok na investičnú podporu

Moderné pestovanie pod zakrytými plochami nemá aktuálne žiadnu finančnú podporu zo štátneho rozpočtu. Nie je možné žiadať ani o zelenú naftu, európske zdroje v rámci viazaných platieb na hektár či pomoc v rámci zelenej energie. A energetická kríza pestovateľom enormne navýšila náklady. Najnovšie sme sa dozvedeli, že pestovatelia nemajú vlastne nárok ani na investičnú podporu, o ktorú je možné žiadať od februára tohto roka, pretože nezískajú v bodovacích kritériách žiadne body. A práve zakryté plochy by vedeli veľmi efektívne využiť investície do objektov na využívanie geotermálnej energie, fotovoltaiky či tepelných čerpadiel. Absolútne nerozvíjame to, čo má u nás veľký potenciál a prináša pridanú hodnotu,“ uviedol Šumichrast.

Na Slovensku podľa zväzu dokážu pestovať zeleninu aj celoročne na približne 90 hektároch zakrytých plôch. Ide o moderný udržateľný spôsob pestovania, pri ktorom je možné využiť geotermálnu energiu a biologickú ochranu rastlín.

Výsledkom je ekologická produkcia slovenského pôvodu, ktorá zamestnáva 1 300 ľudí. Nevýhodou sú však vysoké vstupné náklady a podľa zväzu aj aktuálny nezáujem štátu podporiť takéto moderné formy pestovania.

Štát ignoruje efektívne spôsoby sebestačnosti

Na zakrytých plochách sa na Slovensku pestujú najmä rajčiny a to zhruba na ploche 50 hektárov. Na menších výmerách sa pestujú šalátové uhorky, paprika, jahody a bylinky.

Každý sa oháňa pojmom potravinová sebestačnosť, ale keď ukážeme efektívne spôsoby, ako sa k sebestačnosti čo najviac priblížiť, tak nás štát odignoruje. Nedáva to zmysel a nerozumieme tomu,“ dodal Šumichrast, podľa ktorého moderné spôsoby pestovania pod zakrytými plochami, využívanie geotermálnej energie či hydroponické pestovanie zaznamenáva vo svete rastúci trend, no na Slovensku je moderný prístup v agropotravinárstve stále mimo systém.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Šumichrast