Bude mať Poľsko na krku ďalší mäsový škandál? Na poľských farmách sa našli nakazené ošípané. Nie je však vylúčené, že ich je oveľa viac. U našich severných susedov prebieha súd s veterinárom, ktorý chcel sfalšovať výsledky testov.
Africký mor ošípaných je celosvetový problém, ktorý sa Slovensku doteraz vyhýbal. Najnovšie dáta však ukazujú, že sme doslova obkľúčení. Prípady nákazy sa objavili v Maďarsku tesne pri našich hraniciach, ale najnovšie aj v Poľsku.
V regióne bola táto choroba rozšírená najmä medzi diviakmi, no v Poľsku sa vyskytla už aj na farmách. Informuje o tom Slovenská Poľovnícka Komora.
K rozšíreniu infekcie dochádza najmä v lete
Poľovníci upozorňujú, že k rozšíreniu infekcie dochádza najmä v letných mesiacoch. Medzi diviakmi sa mor šíri najmä vo východnom Poľsku. Známe sú aj prípady piatich fariem, na ktorých sa vyskytla nákaza. Niekoľko ošípaných v jej dôsledku uhynulo. Len minulý týždeň boli potvrdené dve ďalšie farmy.
Väčšia z nich sa nachádza v provincii Warmia-Mazuria na severovýchode krajiny. Na farme žilo celkom 21 ošípaných, z ktorých štyri boli pozitívne na AMO a dve uhynuli. Pozoruhodné je, že sa chov nachádza vo veľkej vzdialenosti od ostatných s výskytom nákazy. V máji bol AMO zistený v dvoch veľkých komerčných chovoch s 1 700 a 8 000 ošípanými.
Choroba dokáže zdecimovať celé stavy ošípaných
V septembri zažilo Poľsko menší mäsový škandál. Veterinár v meste Piechy chcel zavolať farmárovi kvôli vzorkám krvi ošípaných, ktoré plánoval vymeniť za negatívne a zamaskovať tak výskyt choroby. Omylom sa však dovolal novinárovi s rovnakým menom. Ten prepis hovoru zverejnil a prípad nebol doteraz uzavretý.
Africký mor ošípaných (AMO) je veľmi nákazlivá choroba, ktorá sa šíri medzi divými sviňami, ale môžu sa ňou nakaziť aj domáce ošípané. Choroba má pomerne rýchly a dramatický priebeh s horúčkou a nevoľnosťou a väčšina prípadov končí úhynom.
AMO dokáže zdecimovať celé stavy ošípaných. To následne ovplyvňuje cenu mäsa, keďže sa z neho stáva nedostatkový tovar. Zvýšenie cien bravčového už zaznamenali v Číne, ale aj v Európe. Slovensko dováža bravčové mäso aj z Poľska a Maďarska, teda štátov, kde sa choroba vyskytla. Slovenské a české bravčové kauzou postihnuté nie je.