Do konca februára bolo pre africký mor ošípaných (AMO) usmrtených viac ako 47-tisíc jatočných ošípaných. Rovnako bolo vykonaných 58 kontrol v poľovných revíroch.
Informoval o tom minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nom. OĽaNO) na stredajšom rokovaní vlády SR.
Poľovníci usmrtili 72-tisíc kusov zveri
Z toho v oblasti bez obmedzení (biela zóna) ich bolo vykonaných viac ako 10 kontrol, v oblasti výskytu AMO u diviakov (ružová zóna) bolo skontrolovaných 7 poľovných revírov a v oblasti výskytu AMO u domácich ošípaných (červená zóna) bol počet vykonaných 41 kontrol.
Od začiatku poľovníckej sezóny, teda od začiatku marca 2021 do konca februára tohto roka, bolo na Slovensku ulovených viac ako 72-tisíc kusov diviačej zveri. V Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom, Trenčianskom a v Žilinskom kraji sa lov zvýšil o 52 percent. Pre porovnanie, v sezóne roku 2020, teda do 28. februára 2021, bolo ulovených takmer 60-tisíc kusov a k 28. februáru 2019 viac ako 75-tisíc kusov diviačej zveri.
Poľovníci v uplynulej sezóne zastrelili 72-tisíc diviakov, cieľ ministerstva bol vyšší
Agrorezort chce na zníženie denzity diviačej zveri využiť najmä ich intenzívny lov. Lov má byť realizovaný vo všetkých poľovných revíroch. Ďalším nástrojom má byť vyhľadávanie tiel uhynutej diviačej zveri a ich kadáverov.
AMO potvrdili v 39 chovoch
Najviac zásielok bravčového mäsa bolo dovezených z Česka a to v počte takmer 6-tisíc kusov. Najväčšie množstvo bolo dovezené z Poľska, ktoré presahovalo dva milióny kilogramov bravčového mäsa. Z 12 štátov Európskej únie bolo na Slovensko dovezených takmer 13-tisíc zásielok v objeme takmer 12 miliónov kilogramov bravčového mäsa.
Regionálne veterinárne a potravinové správy do konca februára odobrali 437 úradných vzoriek bravčového mäsa z členských štátov s výskytom AMO (Poľsko, Nemecko, Maďarsko). Všetky vzorky boli negatívne.
Ministerstvo pôdohospodárstva a chovatelia ošípaných hľadajú spôsob podpory v čase pandémie afrického moru ošípaných
Od prvého potvrdeného výskytu AMO na Slovensku, teda od 25. júla 2019 do konca februára tohto roka, bol výskyt vírusu u domácich ošípaných potvrdený v 39 chovoch a v prípade uhynutej či ulovenej diviačej zveri bolo potvrdených takmer 4-tisíc pozitívnych prípadov.