My sme les žiada vládu, aby zastavila výstavby vo všetkých národných parkoch na Slovensku

Vysoké tatry, ilustračná snímka
Foto: Andrew-Art/Pixabay.com

Iniciatíva My sme les (MSL) žiada zastavenie výstavby vo všetkých národných parkoch na Slovensku. MSL to uviedla v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslal člen iniciatívy Karol Kaliský.

Podľa MSL sa v niekoľkých národných parkoch chystá výstavba developerských projektov aj napriek tomu, že podľa prieskumu agentúry Focus z mája tohto roku považuje 81 percent opýtaných stav služieb v národných parkoch v súčasnosti za dostatočný a 83 percent opýtaných je za zastavenie výstavby v národných parkoch.

Iniciatíva preto žiada vládu, aby najneskôr do konca septembra pripravila právny rámec pre okamžité zastavenie výstavby v národných parkoch.

Niektoré lokality už nezvládajú nápor turistov

Medzi najznámejšie projekty patria ubytovací komplex Škriatkov les v Demänovskej doline, či nové lanovky a zjazdovky v časti Chopok – Juh v Nízkych Tatrách, vo Vysokých Tatrách rozšírenie Majláthovej chaty pri Popradskom plese, zástavba Mlynických lúk či nové zjazdové trate a lanovky priamo na Štrbskom Plese.

“Všetky tieto projekty sa plánujú v turistických centrách, ktoré už dnes nezvládajú nápor turistov, čo sa prejavuje dopravným kolapsom či znižovaním zážitku alebo komfortu z návštevy týchto území”, konštatuje Ondrej Kameniar z Iniciatívy My sme les.

Devastácie prírodných zón

Dodáva, že dôsledkom je len ďalšie zaberanie a devastácia prírodných zón, kvôli ktorým tieto lokality turisti navštevujú, nehovoriac o tom, že ide o domov mnohých rastlín a živočíchov chránených ako slovenskou tak aj európskou legislatívou. Podľa iniciatívy napríklad Žilinský a Prešovský samosprávny kraj majú vo svojich územných plánoch už roky jasne definované, že nebudú povoľovať žiadnu výstavbu v národných parkoch.

„Nové zrealizované a plánované ubytovacie kapacity a zjazdovky potvrdzujú opačný trend a spôsobujú len ďalšie zvyšovanie návštevnosti,” konštatuje Tomáš Vida z MSL.

Množstvo lokalít znehodnotila výstavba

MSL pripomína, že vo februári 2012 naliehalo 55 vedcov na zastavenie stavebnej činnosti v národných parkoch s dosahom na ochranu prírody, a to až do schválenia zonácie národných parkov, neboli ich argumenty vypočuté. Podľa MSL boli dokonca boli zosmiešnení s tým, že žiadajú “nemožné”.

Odvtedy prešlo osem rokov a množstvo vzácnych lokalít uprostred našich národných parkov bolo buď znehodnotených výstavbou alebo v súčasnosti čelia tlaku developerov na ďalšiu zástavbu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol Kaliský
Firmy a inštitúcie PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)ŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)